Różne rodzaje systemów operacyjnych

Systemy operacyjneObecnie technologia bardzo prężnie się rozwija. Możemy to zauważyć w szczególności w dziedzinie informatyki. Obecnie dostępne są bardzo nowoczesne komputery, które posiadają rozbudowane procesory oraz dużą pojemność pamięci. Jednak również za ich sprawne działanie odpowiedzialne są popularne systemy operacyjne. Zatem czym dokładnie jest tego typu system oraz jakie systemy możemy wyróżnić?

O systemie operacyjnym

Pojęcie systemu operacyjnego z pewnością bardzo wielu użytkownikom komputerów jest bardzo dobrze znane. Jednak niestety nie wszyscy dokładnie wiedzą, co w rzeczywistości oznacza to sformułowanie. Warto wiedzieć, iż system operacyjny nie jest to nic innego jak zbiór specjalnych programów. Jest to pośrednik pomiędzy sprzętem komputerowym, a użytkownikiem, który z tego sprzętu aktualnie korzysta. Głównym celem systemu operacyjnego jest stworzenie użytkownikowi odpowiedniego środowiska pracy, dzięki któremu możliwe będzie wykonywanie zadań w bardzo prosty sposób, który będzie również wydajny, a także wygodny.

Jakie możemy wyróżnić najbardziej popularne systemy operacyjne?

Systemy operacyjne Microsoft

Z pewnością każdy z nas choć raz słyszał o firmie Microsoft. Warto wiedzieć, iż jest to jedna z największych firm na świecie, która zajmuje się technologiami informacyjnymi. Należy mieć świadomość, iż tego typu firma stworzyła nie tylko największy system operacyjny. Jest on także w dzisiejszych czasach najbardziej popularny. Microsoft jest znany najbardziej jako producent systemów takich jak MS-DOS, a także Microsoft Windows czy Microsoft Office, które stanowi oprogramowanie biurowe.

Niewiele osób wie, jednak pierwszym systemem operacyjnym tej firmy był system PC-DOS. Został on początkowo przerobiony przez IBM z innej wersji systemu operacyjnego. Niespodziewanie tego typu system na rynku odniósł ogromny sukces. To spowodowało, iż właściciele firmy zmobilizowali się i stworzyli jeszcze lepszy system, którym był MS-DOS. Wprowadzenie tego typu systemu było bardzo dobrym posunięciem, ponieważ zyskał jeszcze większą popularność niż jego poprzednik.

Niewiele osób ma świadomość, jednak ten znakowy system operacyjny działa nawet w najnowszych produktach Microsoft, ponieważ wciąż jest używany jego interpreter.Kolejne lata przynosiły firmie Microsoft następne sukcesy. W połowie lat 80. ubiegłego wieku przedsiębiorstwo wydało swój pierwszy system, który zawierał interfejs graficzny. W następnych latach zostawał on udoskonalany. Obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością i jest to jeden z najchętniej stosowanych systemów operacyjnych na całym świecie.

Systemy operacyjne Unix/Linux

Choć systemy Microsoft są bardzo popularne, bardzo dużo osób decyduje się na instalację systemów Unix. Niewiele osób wie, jednak jest to system stale rozwijany począwszy od 1969 roku. Bardzo dużą popularność zdobył w latach 70. oraz 80. ubiegłego wieku. Z tego powodu powstało wiele jego odmian, jak również implementacji. Warto wiedzieć, iż tego typu system do dnia dzisiejszego cieszy się bardzo dużą popularnością. Z powodzeniem są rozwijane jego odmiany takie jak między innymi Linux. Warto wiedzieć, iż Unix wprowadził ideę hierarchicznego systemu plików, jak również reprezentację praktycznie wszystkich składników systemu operacyjnego jako plików.

Jak już wcześniej wspomniano, odmiana systemu Linux jest bardzo popularna. Wielu specjalistów sądzi, iż jest to doskonała alternatywa dla osób, które przykładowo nie posiadają wystarczających funduszy na zakup komercyjnego oprogramowania. Warto pamiętać, iż podstawowe wersje systemu Linux są rozpowszechniane w internecie bezpłatnie, na specjalnej licencji GNU.

Pozostałe systemy operacyjne

Warto wiedzieć, iż na rynku możemy spotkać także systemy operacyjne MAC OS. Niewiele osób ma świadomość, jednak jest to rodzina systemów operacyjnych, która obecnie jest rozpowszechniana przez popularną firmę komputerową Apple. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu system słynął przede wszystkim z programów graficznych oraz filmowych. Jednak wraz ze wzrostem popularności tego typu systemu, dostępne są także inne możliwości. Obecnie dostępne są także inne programy, jak również gry. Warto pamiętać, iż jeżeli nie ma akurat aplikacji, której poszukujemy, możemy posłużyć się przykładowo dostępnym zamiennikiem lub translatorem.

Należy mieć świadomość, iż wspomniany translator to nic innego jak tłumaczenie aplikacji w taki sposób, aby działały one bez problemu na naszym urządzeniu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które stopniowo docenia coraz więcej użytkowników systemu operacyjnego MAC OS.Warto pamiętać, iż na rynku możemy znaleźć bardzo różnorodny sprzęt komputerowy, który będzie różnił się przede wszystkim systemem operacyjnym. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup danego komputera powinniśmy dokładnie to przemyśleć, ponieważ nie każdy system operacyjny może nam w pełni odpowiadać. Warto wiedzieć, iż często to właśnie od niego uzależniony jest komfort naszej pracy na danym komputerze.

Komentarze