Żuraw wieżowy - co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kurs?

Żuraw wieżowyPosiadanie uprawnień na żurawie wieżowe jest dość elitarną umiejętnością. I choć w Polsce jest mnóstwo różnych placów budowy, to nie ma co ukrywać - wśród budowlańców nie są to uprawnienia aż tak popularne. Zanim więc ochoczo wybierzesz się na kurs, poznaj kilka ważnych informacji na jego temat. Uzbrojony w taką wiedzę, będziesz mógł z powodzeniem rozpocząć szkolenie w zakresie obsługi żurawia wieżowego.

Gdzie i kiedy?

Kurs na żuraw wieżowy, jest - pomimo swej elitarności - dość często spotykaną formą rozszerzania swoich umiejętności zawodowych. Dlatego też stosunkowo łatwo można natrafić na taki kurs. Zwykle odbywają się one na terenie całego kraju. Firmy specjalizujące się w przeprowadzaniu takich szkoleń często są gotowe - specjalnie dla swoich Klientów - przemierzać nawet całą Polskę. Jeśli więc dana firma jest w stanie zorganizować dla nas szkolenie w wybranym przez nas miejscu, to jak najbardziej świadczy to o jej profesjonalnym podejściu.

Podobnie zresztą jest z terminem szkoleń. Przy dużych szkoleniach (na przykład firmowych), można samemu zdecydować, kiedy taki kurs będzie przeprowadzany. Dlatego jeśli pracujesz w budowlance a szef zamierza wysłać Cię na taki kurs, to bez obaw - nie będziesz musiał daleko wyjeżdżać ani korzystać z delegacji.

Egzamin

Jeśli uważasz, że egzamin na żuraw wieżowy będziesz mógł zdawać przed Komisją Wewnętrzną - jesteś w poważnym błędzie. W przypadku urządzeń tak zaawansowanych jak żuraw wieżowy, Twój egzamin będzie przeprowadzany przed specjalistami z UDT. Oznacza to, że przed podejściem do egzaminu będziesz musiał w 100 procentach opanować sztukę obsługi tego sprzętu.

Nie oznacza to jednak, że termin Twojego egzaminu zostanie wybrany przypadkowo. Z reguły wygląda to tak, że (o ile korzystasz z usług profesjonalnej firmy szkoleniowej) termin egzaminu zostanie dopasowany do Twoich (bądź Ciebie i Twoich współpracowników) możliwości.

Jeśli zastanawiasz się nad szkoleniem z zakresu obsługi żurawia wieżowego, nie musisz martwić się z załatwianiem formalności odnośnie egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego. Wszystko za Ciebie załatwi profesjonalna firma szkoleniowa.

Cena

Koszt szkolenia na żurawie wieżowe jest chyba jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze konkretnej oferty. Jeśli jesteś zainteresowany kursem jako osoba indywidualna, możesz liczyć na jakiekolwiek zniżki tylko wtedy, gdy Twoja grupa liczy wielu słuchaczy. O wiele lepiej wygląda Twoja sytuacja wtedy, gdy prowadzisz własną firmę. Wtedy możesz liczyć na poważne bonusy, zależne od liczby przyprowadzonych na szkolenie pracowników.

Profesjonalne firmy szkoleniowe dają też możliwość negocjowania ceny kursu. Dotyczy to jednak w głównej mierze Klientów biznesowych.

Z firmą, czy bez?

Zanim zdecydujesz się na kurs obsługi żurawia wieżowego, musisz zastanowić się, czy chcesz przyjść na ten kurs indywidualnie, czy w ramach szkolenia zakładowego. O ile druga możliwość jest bardzo wygodna dla pracownika o tyle ta pierwsza - już niekoniecznie.

Jeśli szukasz kursu jako osoba indywidualna, trudno Ci będzie znaleźć odpowiednią jednostkę szkolącą. Mało jest kursów przeznaczonych wyłącznie dla kilku osób. Z reguły, są to kursy i szkolenia zakładowe. Oczywiście pomijamy tutaj cenę, która może być dla naszego portfela bardzo dotkliwa.

Wykształcenie i inne wymagania

Kurs na żuraw wieżowy jest przeznaczony dla określonej grupy osób. Oznacza to, że należy spełnić określone wymagania, by dostać się na tenże kurs. Co to za wymagania?

  • 1. Wykształcenie - jeśli już zdecydowaliśmy się na kurs operatora żurawia wieżowego, musimy pamiętać o konieczności posiadania podstawowego wykształcenia. Wydaje się, że jest to wykształcenie które posiada każdy. Jednak - co znamienne jest dla szczególnie starszych pracowników - są osoby, które również takiego wykształcenia nie mają.
  • 2. Odpowiedni wiek. Żeby zostać operatorem żurawia wieżowego, musimy skończyć 18 lat. Pod żadnym pozorem nie możemy pracować na tym stanowisku jako pracownicy młodociani!
  • 3. Odpowiedni stan zdrowia. Praca na żurawiu wieżowym wymaga wielogodzinnego przesiadywania na dosyć dużych wysokościach. W praktyce więc musimy posiadać uprawnienia wysokościowe. Wymagania zdrowotne które należy spełniać by stać się operatorem są jasno określone przez odpowiednie ustawy. Warto się z nimi zapoznać - możemy je znaleźć na różnych stronach internetowych. Warto podkreślić, że chyba wszystkie firmy szkoleniowe, współpracują z odpowiednimi lekarzami - specjalistami z zakresu medycyny pracy.

Komentarze