Jak robić zdjęcia telefonem w nocy?

Zdjęcia robione telefonemDzięki dynamicznemu postępowi technologicznemu miłośnicy fotografowania mogą czerpać ogromną przyjemność z robienia zdjęć bez użycia profesjonalnej lustrzanki. Najnowsze smartfony mogą pochwalić się nieprzeciętnymi możliwościami fotograficznymi, dzięki czemu wykonane za ich pomocą zdjęcia potrafią wywrzeć zaskakująco imponujące wrażenie. Nie jest żadnym odkryciem, że za dnia znacznie łatwiej robi się efektowne zdjęcia, jednakże nocą również jest to możliwe.

Dlatego też możemy zrobić sesje zdjęciową nawet wieczorną porą, czyli przy słabym oświetleniu. Po zmierzchu czeka na nas bowiem wiele atrakcji w mieście, ale i pewne nieudogodnienia w postaci szumów. Jak zatem robić zdjęcia telefonem w nocy, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty?

Dlaczego zdjęcia wykonywane przy słabym oświetleniu są dużo gorszej jakości?

Wykonywanie zdjęć telefonem w nocy może okazać się problematyczne, zważywszy na kolorowe punkciki czy też nawet plamy, które pojawiają się w przypadku fotografii z wysoką czułością ISO. To z kolei przyczynia się do tego, że trudno jest na fotografii oddać dobrze szczegóły. Są oczywiście dostępne systemy odszumiania, jednakże zwykle powodują one efekt rozmycia. Problemem też jest gorsze oddawanie kolorów i mniej celnie pracujący autofocus. Dlatego też warto fotografować tam, gdzie jest jasno. Można również poprosić kogoś o doświetlenie fotografowanego obiektu ekranem smartfona czy diodą LED. Lepiej doświetlone są też miejsca w pobliżu witryn sklepowych, podświetlanych reklam czy latarni.

Na co zwracać uwagę i jak robić lepsze zdjęcia smartfonem nocą?

W przypadku nowych smartfonów często mamy do dyspozycji tryb nocny, jednakże nie zawsze automatyczne ustawienia są w stanie poradzić sobie z nocnymi ciemnościami. Jest to więc tylko półśrodek, który nie gwarantuje, że nasze zdjęcia nie będą rozmazane, zbyt ciemne, nieostre czy zaszumione. W związku z tym warto więc zawczasu poznać wskazówki, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie jakości wykonywanych zdjęć nocą. Jako, że wysokie ISO wiąże się z problemem szumów, warto przejrzeć ustawienia w smartfonie i ręcznie zmienić czułość ISO. Im jest ona niższa, tym mniej szumów jest generowanych przez matrycę. Za niską i korzystną wartość uznaje się ISO sto czy dwieście. Nie bez znaczenia jest także obiektyw na naszym smartfonie. Więcej światła dotrze do matrycy, jeśli postawimy na jaśniejszy obiektyw. Wówczas skrócimy czas naświetlania i obniżymy wartość ISO. Do nocnych zdjęć polecane są szkła o wartości nieprzekraczającej f/2.8. W przypadku smartfonów z wyższej półki można liczyć nawet na obiektywy z f/2.4, czy f/2.

Ciekawą opcją na rynku są szerokokątne obiektywy do smartfonów, czyli gadżety zwiększające potencjał aparatu na telefonie. Szeroki kąt rzeczywiście daje znacznie szerszą perspektywę i idealnie sprawdza się w plenerze. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest zaoszczędzenie czasu na przerabianie zdjęć, gdyż za pomocą szerokokątnego obiektywu z funkcjami Macro, czy Fish Eye (rybie oko) można na tyle podkręcić zdjęcie, że śmiało można opublikować je bez dodatkowej obróbki. Jest to świetny wybór, jeśli chcemy uwiecznić na zdjęciu drobne szczegóły. Wystarczy nałożyć tego typu obiektyw na czubek smartfona, aby móc przystąpić do fotografowania, a więc nie ma potrzeby łączenia się z Bluetooth czy też uruchamiania jakiejś aplikacji. Urządzenie jest proste w obsłudze i intuicyjne, a do tego charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i lekkością. Jeśli chcemy więc poprawić warunki podczas robienia zdjęć nocą, to warto rozważyć zakup szerokokątnego obiektywu. Koszt takiego urządzenia w stosunku do jakości jest jak najbardziej adekwatny.

W celu poprawienia jakości zdjęć robionych nocą, warto wyposażyć się w statyw, dzięki czemu fotografie będą nieporuszone i poprawi się ich ostrość. Można też posłużyć się naturalną podpórką w postaci ławki czy murka. Zaleca się też fotografować na wydechu. Obiekty ruchome warto zaś fotografować, stosując długi czas naświetlania. Należy też pamiętać o ustawieniu dobrego balansu bieli.

Co więcej, poprawić jakość zdjęć wykonywanych nocą można także za pomocą niektórych aplikacji na smartfonie. Przykładem jest aplikacja Kainza Nighttime Photography. Jej twórca próbuje uzyskać możliwości podobne do ustawień, jakie znajdziemy na profesjonalnych lustrzankach. Dzięki takiej aplikacji zyskać będzie można dostęp do ustawień czasu, ostrości czy wartości ISO. Nie brakuje też programów do odszumiania fotografii. Lepiej wyglądają również zdjęcia wykonane w czerni i bieli.

Źródło: www.clippo.pl.

Komentarze