Jaką żywotność mają nasze urządzenia elektryczne?

Żywotność urządzeń elektrycznychUtarło się już, że kiedyś wszystkie sprzęty były wytrzymalsze. Faktem jest, że do dzisiaj możemy korzystać z niektórych telewizorów, gramofonów czy nawet odkurzaczy, jednak każde urządzenie ma swój szacowany czas przydatności. Stąd bierze się często gwarancja producencka, która obecnie jest często bardzo krótka. Czy nowe sprzęty, to gorsze sprzęty?

Każdy sprzęt umiera po skończeniu okresu gwarancyjnego

Tak czy nie? Obecnie często zdarza się, że dane urządzenie psuje się dokładnie wtedy, kiedy nastaje czas końca gwarancji. Niektóre sprzęty nie wytrzymują i łapią się jeszcze na ten okres. Jednak te, które przestaną działać po dacie zero, są zazwyczaj wyrzucane - nie naprawiane. Czy faktycznie nowoczesny sprzęt ma tak krótką żywotność?

Jaki wpływ ma eksploatacja sprzętów?

Czas przydatności urządzeń nie zależy jednak jedynie od tego, jak są wykonane czy na jaki czas działania przygotowane. Istotnym aspektem jest to, jak się z nich korzysta. Niewłaściwe używanie nawet najlepszego sprzętu sprawi, że szybko będzie on do wyrzucenia. Zatem to, jak eksploatujesz swój komputer, ekspres do kawy czy odkurzacz będzie pełniło bardzo dużą rolę w jego długiej przydatności. Nie tylko uszkodzenia mechaniczne mogą powodować usterki sprzętu i jego krótszą przydatność, ale także brak wiedzy, co do tego jak działają. Nie możesz np. oczekiwać, że mikser o małej mocy pracując na najwyższych obrotach przez długi czas w końcu nie spali się.

Żywotność urządzeń elektrycznych

Konserwacja sprzętu a jego okres przydatności

Oprócz tego, jak używasz urządzenia, ważne jest także to, w jaki sposób je przechowujesz, czyścisz czy przenosisz. W przypadku niektórego sprzętu jego okresowa konserwacja jest bardzo istotna i jeśli nie będziesz jej przeprowadzał regularnie, nie masz co liczyć na to, że kosiarka, piła czy nawet wieża stereo będą działać bezusterkowo przez wiele lat.

Zobacz choćby, jak odkamieniać żelazko, które bez tej czynności może ulec poważnej awarii i nie nadawać się więcej do użytkowania. Sposobem na odpowiednie korzystanie z tego urządzenia jest wlewanie do niego jedynie miękkiej wody. Unikniesz wtedy konieczności czyszczenia w przyszłości.

Żywotność urządzeń elektrycznych

Lepszy sprzęt, to stary sprzęt

Obecnie urządzenia są często wymieniane, nie zawsze jednak tylko dlatego, że już się nie nadają, a dlatego, że powstały po prostu lepsze modele. Technika i technologia elektroniczna rozwijają się tak szybko, że konsument nie nadąża kupować. Niektóre starsze modele sprzętów mogą być lepsze o tyle, że stosowane w nich mechanizmy i systemy są łatwiejsze i mniej narażone na usterki. Najnowsza elektronika może faktycznie nie zawsze spełniać najlepiej swoją rolę - szczególnie w modelach tańszych, wykonanych mniej starannie. Jednak o sprzęt trzeba po prostu należycie dbać i umieć go odpowiednio obsługiwać - wtedy możesz mieć pewność, że przedłużasz jego przydatność.

Autor: www.euro.com.pl.

Komentarze