Najczęstsze awarie domowych agregatów prądotwórczych

Agregat prądotwórczyAgregaty prądotwórcze to praktyczny sprzęt, który przydaje się, gdy istnieje potrzeba dostarczenia zasilania elektrycznego spoza sieci energetycznej. Takie generatory znajdują szerokie zastosowanie w warunkach domowych. Ich eksploatacje wiąże się jednak z występowaniem różnego rodzaju awarii. Które usterki pojawiają się najczęściej oraz jak ich uniknąć?

W razie awarii prądu i nie tylko

Rola agregatów prądotwórczych to autonomiczne wytwarzanie prądu elektrycznego. Tego typu urządzenia sprawdzają się w wielu sytuacjach. Korzystamy z nich w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci energetycznej, np. na budowach i zabawach plenerowych. Pozwalają korzystać z urządzeń elektrycznych i maszyn, zapewniają też oświetlenie, co przydaje się zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Agregaty prądotwórcze przydają się też w razie awarii sieci energetycznej. Są obowiązkowym elementem wyposażenia szpitali oraz innych obiektów o znaczeniu strategicznym, w których brak prądu w sieci elektrycznej może spowodować tragiczne konsekwencje.

Wtyczka

Agregaty do zastosowań domowych

Ale agregaty przydają się także w gospodarstwach domowych, m.in. w przypadku przerw w dostawie prądu. Takie domowe urządzenia zapewniają wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilenia domu jednorodzinnego. To zwykle lekkie maszyny, które można z łatwością przenosić. Wiele z nich pracuje niemal bezgłośnie. Są często wykorzystywane na kempingach, działkach oraz podczas prac ogrodowych i różnego rodzaju wyjazdów. Inny rodzaj domowych agregatów to bardziej wydajny sprzęt stacjonarny, który zapewnia też zwykle wyższą jakość prądu. Przydaje się zwłaszcza w domach z zaawansowanymi elektronicznymi systemami, które sterują na przykład centralnym ogrzewaniem.

Z czego składa się agregat prądotwórczy?

Agregat generujący prąd elektryczny składa się z wielu elementów eksploatacyjnych. Wśród nich jest prądnica, odpowiadające za generowanie energii elektrycznej, wyposażona w magnetyczny wirnika oraz stojan z uzwojeniem. Agregat wyposażony jest także w silnik spalinowy, który dostarcza moc niezbędną do wytworzenia prądu. Wszystko spoczywa na metalowej ramę z amortyzatorami niwelującymi drgania urządzenia oraz generowany przez nie hałas. Agregat posiada też zbiornik paliwa wraz z instalacją doprowadzającą je do silnika, panel z przyłączami do wyprowadzenia wytworzonej energii do instalacji elektrycznej, a także układ wydechowy wraz z tłumikiem spalin. Wśród ważnych elementów agregatu należy też wymienić wał obrotowy, który łączy silnik z prądnicą oraz łożyska, których zadaniem jest zmniejszenie tarcia między poszczególnymi elementami ruchomymi. Agregaty posiadają też wbudowane urządzenia kontrolne i pomiarowe. Mogą być też wyposażone w akumulator, który odpowiada za rozruch urządzenia. W przypadku jego braku silnik uruchamiany jest ręcznie.

Agregat prądotwórczy Dinamo

Zdjęcie agregatu pochodzi ze strony internetowej: https://dinamo.pl/

Jak działa agregat?

Zasada działania agregatu prądotwórczego opiera się przekształcaniu energii kinetycznej, wytwarzanej przez silnik spalinowy, w energię elektryczną. Proces ten zachodzi poprzez wprawianie w ruch wirnika prądnicy, w której wytwarzany jest prąd zmienny. Przypomina to działanie alternatora w samochodzie. Za stabilną pracę agregatu odpowiada regulator napięcia. Jego rolą jest zachowanie stałej prędkości obrotowej urządzenia poprzez dostosowywanie ilości paliwa dostarczanej do napędu. Dzięki niemu urządzenie produkuje prąd zmienny o stałej częstotliwości. To ważny czynnik, który decyduje o jakości prądu wyjściowego.

Podstawy eksploatacji agregatu

Agregat prądotwórczy to skomplikowane urządzenie, którego prawidłowa eksploatacja wymaga umiejętnej obsługi oraz regularnej konserwacji. To najlepszy sposób na uniknięcie awarii. Podstawową sprawą jest zapoznanie się z instrukcją obsługi i przestrzeganie zawartych w niej zaleceń. Przed każdym uruchomieniem urządzenia należy sprawdzić stan i poziom paliwa, a także poziom oleju i stan czystości filtra powietrza. Poszczególne odbiorniki prądu należy podłączać do urządzenia pojedynczo, zaczynając od tego, który do działania potrzebuje najwięcej mocy. Jeśli agregat nie będzie używany przez dłuższy czas, po jego wyłączeniu należy opróżnić zbiornik, ponieważ paliwo szybko paruje i traci swoje właściwości użytkowe.

Pamiętaj o przeglądzie

By agregat pracował bezawaryjnie, należy wykonywać jego okresowe przeglądy serwisowe. Tego rodzaju sprzęt może być zakupiony na wypadek sytuacji awaryjnych, a to oznacza, że będzie używany stosunkowo rzadko. W razie potrzeby jego uruchomienia powinien szybko i bezproblemowo podjąć pracę. Utrzymanie agregatu w prawidłowym stanie technicznym wymaga regularnej kontroli. Co najmniej raz na trzy miesiące sprawdzajmy więc poziomy wszystkich płynów, stan naładowania akumulatora rozruchowego, a także uruchamiajmy urządzenie przynajmniej na okres kilkunastu minut. Pamiętajmy też o terminowej wymianie i czyszczeniu części eksploatacyjnych oraz oleju i filtrów. Tego rodzaju czynności warto wykonywać w profesjonalnym serwisie.

Objawy awarii

Niektórych awarii agregatu nie da się jednak uniknąć. Związane są one bowiem nie tylko z nieprawidłową eksploatacją, ale także ze zużywaniem się poszczególnych elementów, z których składa się ta maszyna. Czym najczęściej objawiają awarie agregatu prądotwórczego? W niektórych modelach symbol usterki wyświetla się na wyświetlaczu sterownika. Przyczynę należy sprawdzić w instrukcji obsługi, w której jest też wskazany dalszy sposób postępowania.

Podstawowym objawem awarii agregatu jest problem z uruchomieniem silnika. Warto pamiętać, że przyczyną może być w takim przypadku awaria zasilania lub zepsuty akumulator. Inny powszechny objaw awarii to nierówna praca agregatu, spadek mocy lub jego gaśnięcie tuż po uruchomieniu. Przyczyną może być zbyt małe napięcie na akumulatorze, zabrudzony filtr powietrza, zbyt niski lub za wysoki poziom oleju lub cieczy chłodzącej, a także zła jakość paliwa. W takim wypadku warto też poszukać ewentualnych wycieków z korpusu agregatu, sprawdzić szczelność przewodów oraz czystość styków. Awarię może też sygnalizować brak przekazywania mocy do sieci elektrycznej, którą chcemy zasilić agregatem. Warto pamiętać, że w takim przypadku przyczyna może leżeć po stronie zabezpieczeń obiektu, a nie w pracy samego agregatu prądotwórczego.

Częste usterki i awarie

Wszelkie problemy z funkcjonowanie domowego generatora prądu można rozwiązać w profesjonalnym serwisie. W ramach przeglądu pracownicy takiego punktu dokonają sprawdzenia wszystkich filtrów i płynów instalacyjnych, zdiagnozują też pracę silnika, akumulatora i prądnicy oraz połączeń elektrycznych. Usuną też wszelkie drobne usterki, a w razie potrzeby poinformują o konieczności przeprowadzenia poważniejszych napraw.

Z jakiego typu awariami użytkownicy agregatów prądotwórczych najczęściej zjawiają się w serwisach naprawczych? To usterki różnych elementów mechanicznych, z którymi często wiąże się konieczność przeprowadzenia remontu silnika. Inna częsta przyczyna wizyty w serwisie to konieczność wymiany zużytego akumulatora oraz płynów eksploatacyjnych. Najczęściej występujące awarie i usterki to między innymi:

  • Uszkodzenie kondensatora - zdarza się zwłaszcza wówczas, gdy agregat prądotwórczy pracuje bez obciążenia, to znaczy nie zostało do niego podłączone żadne urządzenie elektryczne.
  • Zatarcie i przegrzanie silnika - spowodowane jest najczęściej niskim stanem lub brakiem oleju. Jego przyczyną może być też ustawienie generatora w nieprawidłowej pozycji.
  • Awaria świecy zapłonowej - brak iskry w świecy zapłonowej uniemożliwi uruchomienie silnika. Jej wymiana to czynność, którą bez problemu można wykonać samodzielnie
  • Zabrudzenie gaźnika - gaźnik co jakiś czas należy przeczyścić ze zbierającego się w nim nalotu. W tym celu należy zdjąć pokrywę gaźnika, wyjąć element, usunąć zabrudzenia szczotką oraz włożyć go na miejsce.
  • Zabrudzenie filtra powietrza - brudny filtr może być przyczyną poważnych awarii takich jak zużycie cylindrów, tłoków i pierścieni silnika. Efektem jest gorsza wydajność i kultura pracy silnika oraz mniejsza moc. Filtr powietrza można samodzielnie wyczyścić. Przed jego ponownym założeniem element należy naoliwić olejem silnikowym.
  • Zabrudzenie filtra paliwa - to usterka, której również nie można bagatelizować, ponieważ przyczynia się do zużywania elementów silnika. Filtr paliwa czyści się z użyciem rozpuszczalnika, choć w niektórych przypadkach trzeba będzie go wymienić.
  • Korozja styków i przewodów elektrycznych - w razie potrzeby styki należy oczyścić z rdzy, a uszkodzone przewody wymienić.
  • Zerwana linka startowa - to często występujący problem w agregatach uruchamianych ręcznie. Ten element eksploatacyjny można łatwo wymienić.