Ogrzewanie nadmuchowe - zalety i wady

Ogrzewanie nadmuchoweOgrzewanie nadmuchowe to rozwiązanie popularne szczególnie za oceanem, choć i u nas coraz więcej osób podejmuje decyzję o jego montażu w nowo powstających budynkach. Jakie są zalety tego typu ogrzewania i czy warto w nie inwestować? Odpowiedź na te i kilka innych pytań w dalszej części artykułu.

Podstawowe informacje o ogrzewaniu nadmuchowym

Ogrzewanie nadmuchowe (inne nazwy: ogrzewanie nawiewowe oraz ogrzewanie powietrzne) polega na tym, że gorące lub ciepłe powietrze wtłaczane jest poprzez odpowiednie kratki umieszczone w ścianach lub na podłodze do pomieszczeń. Ciepłe powietrze, wykorzystywane w tym systemie, ogrzewane jest w piecu (większość pieców wykorzystywanych w tym typie ogrzewania to piece gazowe), następnie przechodzi przez specjalnie dobrane i filtry i dopiero wówczas wydobywa się przez przewody wylotowe. Ten typ ogrzewania to ogrzewanie bezpośrednie, co wiąże się z tym, że nie wykorzystuje ono grzejników, wody ani rur grzewczych.

Bardzo ważną sprawą jest to, że każdy piec nadmuchowy winien posiadać wymiennik ciepła, a powietrze, które jest dostarczane do pomieszczeń, wymaga zastosowania bardzo dobrych jakościowo przewodów, które najczęściej wykonane są z odpowiednio izolowanej blachy ocynkowanej lub płyt z włókna szklanego. Zastosowanie przewodów wykonanych z włókna szklanego pozwala na cichą pracę całej instalacji, co z pewnością jest mocnym argumentem przemawiającym za takim wyborem.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Korzyści wynikających z posiadania ogrzewania nadmuchowego jest sporo, wśród tych najważniejszych wymienić należy przede wszystkim wysoką sprawność takiego ogrzewania, brak grzejników (co docenią szczególnie osoby ceniące sobie domy w nowoczesnym stylu) oraz niższe koszty eksploatacji (w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych).

Bardzo dużą zaletą tego typu ogrzewania, docenianą przez jego użytkowników, jest fakt, że efekty działania systemu są odczuwalne już kilka chwil po jego uruchomieniu - ciepłe powietrze szybko i równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, co wynika z braku elementów pośrednich. Według prowadzonych analiz ogrzewanie nadmuchowe pozwala zaoszczędzić nawet 30% kosztów, które należałoby przeznaczyć na tradycyjne ogrzewanie c.o.

Dodatkowe funkcje ogrzewania nadmuchowego to kolejna z korzyści przemawiających za tego typu rozwiązaniem. Instalację tą można z powodzeniem wykorzystać do zapewnienia w domu czy mieszkaniu niezbędnej wymiany powietrza, co wiąże się z oszczędnością, dotyczącą kosztów wykonania odrębnego systemu wentylacji. System ogrzewania nadmuchowego może działać tak jak wentylacja mechaniczna (wystarczy jedynie uzupełnić instalację o przewody, które będą doprowadzać do źródła ciepła świeże powietrze oraz zapewniać jego wymianę z otoczeniem). Kolejną funkcją tego systemu może być również klimatyzacja - aby taki efekt uzyskać, trzeba zainstalować odpowiedni klimatyzator, a w przewodzie powietrznym umieścić po prostu jego parownik.

Ważną informacją, szczególnie dla alergików jest ta, że w instalacjach ogrzewania nadmuchowego stosuje się specjalne filtry na zanieczyszczenia, dzięki czemu nie muszą się oni obawiać, że duży ruch powietrza, generowany przez system ogrzewania będzie nasilał ich dolegliwości. Wręcz przeciwnie - systemy te pozwalają nawet na zainstalowanie specjalnych lamp UVB, które chronią przed tym, aby żadne bakterie i wirusy nie dostawały się do pomieszczeń wraz z ogrzewaniem, co z pewnością jest ważnym argumentem dla ludzi wrażliwych na wszelkiego rodzaju drobnoustroje.

Wady ogrzewania nadmuchowego

Jak każde rozwiązanie tak i ogrzewanie nadmuchowe ma oczywiście swoje wady. Jedna z nich wiąże się z tym, że w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą powietrza, komfort cieplny jest osiągany przez człowieka przy wyższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania przez promieniowanie, co wiąże się m. in. z prędkością i ruchami powietrza. Kolejną sprawą jest to, że kanały ogrzewania nadmuchowego zajmują więcej miejsca niż rury, wykorzystywane w ogrzewaniu wodnym, dlatego przy wyborze tego rodzaju ogrzewania konieczne jest wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca w ścianach i stropach, tak aby kanały te można było bez problemu ukryć.

Ważną rzeczą, z której należy sobie również zdawać sprawę, jest to, że domy czy mieszkania wykorzystujące ten rodzaj ogrzewania, w przypadku jakiejkolwiek awarii systemu wychłodzą się niestety zdecydowanie szybciej niż te z wykorzystaniem zjawiska promieniowania (wiąże się do z tym, że podłogi, meble czy ściany nie będą "oddawać" ciepła, które zgromadziłyby, gdyby wcześniej zachodziło zjawisko promieniowania).

Z powyższej analizy wynika, że jak każde rozwiązanie, tak i ogrzewanie nadmuchowe ma swoje mocne i słaby strony, które przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego systemu trzeba znać i zastanowić się, co jest dla nas ważne oraz jakie mamy oczekiwania. Z pewnością jednak jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę - swoimi możliwościami w wielu aspektach przewyższa tradycyjne systemy grzewcze i może stanowić dla nich ciekawą alternatywę.

Komentarze