Najważniejsze wynalazki XX wieku

Najważniejsze wynalazki XX wiekuChoć wiek XX minął całkiem niedawno to zapominamy często jak ważny był to okres dla współczesnego świata. Wiele się wtedy zmieniło, jeszcze więcej odkryto, a i rewolucja informatyczna stawiała wtedy swoje pierwsze kroki. Dwie wojny światowe, zderzenie kultur, norm społecznych i różnorodność rasowa spowodowały, iż musieliśmy dostosować swój świat do ciągle rosnących norm cywilizacyjnych.

XX wiek to czas nowych mechanizmów produkcji, narodziny kultury masowej, a tym samym konieczność odpowiedzi na własne potrzeby związane ze standardem życia oraz warunkami zatrudnienia. To co wynaleziono w tym czasie używa się często aż do dziś.

Do najbardziej popularnych wynalazków XX wieku należy radio, czyli nowe medium umożliwiające odbiór sygnału na odległość. Oczywiście większość z ówczesnych nowości została obecnie zmodyfikowana i wzbogacona (radio analogowe zostały zastąpione przez radia cyfrowe oraz internetowe), jednak to dzięki ubiegłowiecznej myśli technicznej narodził się pomysł ich powstania. Pierwsze zmiany przeprowadzono zazwyczaj na użytek działań wojennych, podczas których radiostacja spełniała funkcję najważniejszego węzła komunikacyjnego oraz dowodzącego. Wtedy to przecież zaczęto szyfrować wiadomości oraz łamać ich kod, co doprowadziło do powstania np. ENIGMY.

Jako kolejny wynalazek należało by tu również wymienić samolot, a właściwie jego szybko rozwijającą się technologię umożliwiającą transport lotniczy. Pierwsza wojna światowa była jednym z bardziej intensywnych testów na tej płaszczyźnie i to właśnie ona pozwoliła na tak efektywne udoskonalenie tych konstrukcji. Niebo przesłaniały wówczas jednostki dość prymitywne, jednak pod względem możliwości bojowych mogące znacznie osłabić siły wroga.

Innym wynalazkiem XX wieku, który niestrudzenie służy nam także dziś jest odkurzacz elektryczny. Nie ma możliwości by ktokolwiek z nas mógł wyobrazić sobie życie bez tego elementu wyposażenia domu, podobnie jak bez lodówki czy pralki. Czasy kiedy kopaliśmy doły w ziemi, by przechowywać żywność, praliśmy odzież na kamieniach i zamiataliśmy cały dom wzniecając obłoczki kurzu już dawno stały się przeszłością.

Medycyna to kolejny przykład jak bardzo rozwinęła się nasza cywilizacja w ciągu zaledwie jednego wieku. Naukowcy w latach 1901-2000 opracowali:

  • wiele szczepionek mogących skutecznie wyeliminować zagrożenie bardziej poważnymi chorobami, jak np. odra,
  • penicylinę, czyli jeden z najskuteczniejszych antybiotyków,
  • metody przeszczepów wielu narządów wewnętrznych,
  • sposoby ingerencji chirurgicznej, które stanowiły o wiele mniejsze zagrożenie dla ciała pacjenta,
  • nowe lekarstwa na choroby wcześniej śmiertelne, np. ospa.

Życie kulturalne człowieka również zyskało w XX wieku. Oprócz radia do naszego życia codziennego wkroczyły również kino oraz telewizja. Zwłaszcza to drugie medium okazało się szczególnie trafnym wynalazkiem, gdyż aż do XXI wieku stanowiło punkt przy którym następowała integracja całej rodziny - wspólne oglądanie filmu w TV zawsze spajało więzi i stanowiło doskonały pretekst wspólnie spędzonego czasu. Kiedy jednak technologia informatyczna rozwinęła się do tego stopnia, że Internet stał się częścią naszego życia, odbiornik telewizyjny stał się wręcz zbędny lub jego domowa funkcja uległa zmianie - ot kolejny ekran do grania, przeglądania zdjęć, czy oglądania filmów na DVD czy Blu-ray.

Źródło: www.serwishistoryczny.pl.

Komentarze

Thomas
O tak. Wiek XX miał wiele przełomowych momentów. Po rozwoju internetu nikt jednak nie pamięta ile niesamowitych wynalazków odkryto kilkadziesiąt lat temu. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że nasi dziadkowie w młodości jeszcze nie znali większości rzeczy, które dziś mamy na co dzień.
http://thomas-it.pl