Piecyk gazowy typu Junkers w małej łazience

Piecyk gazowyMała łazienka z piecykiem gazowym typu Junkers jest sporym wyzwaniem dla osoby, która chce zaaranżować piękną i funkcjonalną przestrzeń na zaledwie 3-4 metrach kwadratowych.

W starych łazienkach, które od lat nie były odnawiany najczęściej spotykamy piecyki gazowe starego typu, które po pierwsze są mało estetyczne, po drugie trzeba się z nimi obchodzić bardzo delikatnie by ich nie uszkodzić, a po trzecie stanowią duże zagrożenie dla domowników i ekipy remontowej.

Dlatego robiąc generalny remont łazienki tak jak wymieniamy kafelki, wannę czy umywalkę powinniśmy również kupić nowy piecyk gazowy. Wiele osób odkłada ten wydatek myśląc o jego zabudowie. Jednak stara konstrukcja, nieestetyczne ułożenie rur i krzywe ściany stawiają pod znakiem zapytania powodzenie całego projektu.

Poza najważniejszą kwestią bezpieczeństwa dodatkowym atutem nowoczesnych piecyków gazowych jest ich rozmiar i ładna obudowa. Istnieje możliwość zabudowy istniejącego już urządzenia ale jest to możliwe tylko w sytuacji jeśli piecyk ma zamkniętą komorą spalania, ale nawet wówczas wygląd zabudowy musimy dostosować do obowiązujących przepisów, ponieważ każda dodatkowa osłona powinna posiadać otwory wentylacyjne. W sprzedaży dostępne są specjalne pięknie zdobione kratki na wzór kratek wentylacyjnych, które można zamontować we frontach meblowych. Jest to oczywiście lepsze rozwiązanie niż pozostawienie mało estetycznej skrzynki na widoku, ale istnieje również możliwość przebudowy instalacji gazowej.

Wówczas piecyk gazowy można umieścić np. w szafce pod umywalką, lub schować w zabudowie nad wanną. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana dotycząca instalacji gazowej musi być poprzedzona uzyskaniem pozwolenia z Urzędu Miasta, lub Starostwa. Procedura trwa kilka tygodni, sama przebudowa wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale w przypadku małej łazienki możemy uzyskać naprawdę dobry efekt.

Oczywiście nie możemy przenieść piecyka gazowego w dowolne miejsce w łazience, ponieważ droga instalacji gazowej musi być zgodna z przepisami.

Czy warto wymieniać przed remontem łazienki sprawny, ale stary piecyk gazowy?

Pamiętajmy, że zawsze remont łazienki wiąże się dużymi kosztami, ponadto kafelki, które są zazwyczaj na podłodze i ścianach należą do materiałów trudnych w późniejszej obróbce. Jeśli obudujemy wysłużony już piecyk, a on niedługo po remoncie się zepsuje, wymiana może się wiązać z kuciem ścian, a na płytkach nie będzie to łatwe.

Często montaż piecyka Junkers może się wiązać z wymianą części, lub całości rur gazowych, a wtedy świeżo odnowiona, piękna łazienka zostanie zdemolowana. W kwestii bezpieczeństwa zawsze lepiej przenosić nowsze urządzenia i pracować na nowoczesnych instalacjach niż kombinować ze zużytymi materiałami. Najczęściej wszystkie przeróbki niosą ze sobą niespodzianki, dlatego w przypadku tak poważnej sprawy jak piecyk gazowy warto zwiększyć budżet remontowy i pomyśleć o nowym podgrzewaczu.

Należy pamiętać, że wszystkie zmiany związane z instalacją gazową, wymianą piecyka, rur czy też przebiegu instalacji powinny być wykonywane przez fachowca zajmującego się instalacjami i odebrane przez zakład gazowniczy.

Komentarze