Podwójna sprężarka inwerterowa w pompie ciepła Shizen. Co ją wyróżnia?

Sprężarka Panasonic w pompie ciepłaMożna śmiało stwierdzić, że sprężarka jest sercem każdej pompy ciepła. Dlaczego? Otóż jest to komponent, który ma największy wpływ na COP całej pompy ciepła powietrze woda. Jest najbardziej energochłonny w całym układzie.

Jaka sprężarka w pompie ciepła?

W pompach ciepła stosuje się różne technologie. Najczęściej jest to jedna z trzech rodzajów sprężarek:

  • Sprężarka tłokowa - charakteryzuje się niską sprawnością, nierównomierną pracą i dość intensywnymi drganiami. Jest stosowana w pompach ciepła do c.w.u. o małej mocy.
  • Sprężarka spiralna - inaczej Scroll. Wyróżnia ją wysoka sprawność i cicha praca. Spotykana w pompach ciepła o dużej mocy. Cena pompy ciepła z taką sprężarką jest zdecydowanie wyższa niż z rozwiązaniem tłokowym.
  • Sprężarka rotacyjna - najbardziej popularne rozwiązanie. Może występować w wersji z jednym tłokiem działającym w trybie ON/OFF. Zaawansowana opcja wykorzystuje podwójny tłok i płynną (inwerterową) regulacją wydajności.

Podwójna sprężarka inwerterowa w pompach Shizen

Inżynierowie projektujący pompy ciepła Shizen doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na cały układ ma sprężarka. Dlatego postanowiono wykorzystać sprężarkę uznanej marki Panasonic. W taki sposób zagwarantowano użytkownikom wysoką jakość i niezawodność.

Drugim aspektem jest wydajność sprężarki, która bezpośrednio wpływa na koszt eksploatacji pompy ciepła. Po pierwsze, sprężarka działa z zastosowaniem technologii inwerterowej. Urządzenie zmienia prąd stały w prąd zmienny, a następnie inwerter zamienia go w prąd 3-fazowy. Takie rozwiązanie jest gwarancją optymalnych obrotów sprężarki, niezależnie od warunków zewnętrznych.

W pompach ciepła Shizen poszliśmy krok dalej, stosując rozwiniętą wersję sprężarki inwerterowej - sprężarkę podwójną. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wyższą wydajnością przy zachowaniu mniejszych rozmiarów sprężarki, delikatniejszymi wibracjami i bardziej stabilną pracą przy niższych obrotach.

Dodatkową korzyścią przy zastosowaniu podwójnej sprężarki jest optymalizacja pracy pompy przy niższym zapotrzebowaniu na energię cieplną budynku (np. latem, kiedy potrzebujemy jedynie przygotować ciepłą wodę użytkową). W takich sytuacjach, pracę sprężarki łatwiej zbalansować.

Sprężarka inwerterowa a rozwiązanie ON/OFF

Wyższa wydajność i płynne dopasowanie mocy grzewczej lub chłodniczej pompy ciepła do potrzeb budynku to nie jedyne cechy, które wyróżniają podwójne sprężarki inwerterowe na tle standardowych rozwiązań ON/OFF.

Podwójna sprężarka inwerterowa daje możliwość precyzyjnej regulacji wymaganej temperatury wody grzewczej (nawet do 0,5°C). Ponadto takie rozwiązanie nie wymaga stosowania zbiorników buforowych. Optymalizacja obrotów sprężarki sprawia, że pompa ciepła nie produkuje nadwyżek ciepła. Stawiając na pompę ciepła z podwójną sprężarką inwerterową, uodparniamy się na wahania napięcia w sieci energetycznej. Urządzenia te mogą pracować w szerszym zakresie napięć.

Podwójna sprężarka inwerterowa to również gwarancja dłuższej żywotności. Wynika to z ograniczenia cykli pracy (dostosowania ich do konkretnych potrzeb energetycznych). Pompa ciepła z typową sprężarką ON/OFF „startuje” znacznie częściej, co skraca jej żywotność.

Postaw na sprawdzone i wydajne rozwiązanie

Pompy ciepła Shizen to połączenie innowacji ze sprawdzoną jakością. Sprężarka Panasonic to nie tylko wyrobiona marka, ale również konstrukcja, która zapewnia długoletnią i wydajną eksploatację. Decydując się na zakup powietrznej pompy ciepła do domu, pamiętajmy, że jest to inwestycja na co najmniej kilkanaście lat. Nie warto szukać półśrodków, lecz rozwiązań, które wyprzedzają współczesne trendy.