Rodzaje konwerterów satelitarnych - jaki konwerter wybrać?

Konwerter satelitarnyFakt wyświetlania obrazu przez nasze telewizory wydaje nam się już czymś oczywistym i normalnym. Możemy tym samym nie zdawać sobie sprawy z tego, jak skomplikowaną kwestią jest dostarczenie go z satelity do naszego odbiornika. Za możliwością oglądania telewizji satelitarnej stoi kilka elementów instalacji satelitarnej, w tym między innymi małe urządzenie zwane konwerterem satelitarnym. Jaka jest jego funkcja i który rodzaj wybrać? O tym w dzisiejszym artykule.

Do czego służy konwerter satelitarny?

Żaden zestaw satelitarny nie będzie funkcjonować bez odpowiedniego konwertera. Odbiór telewizji satelitarnej jest możliwy tylko z jego pomocą. Dlaczego? Ponieważ konwerter satelitarny przejmuje sygnał odbity od lustra anteny satelitarnej. Jego funkcja jest całkowicie zgodna z nazwą, ponieważ konwertuje on przejęty sygnał oraz wzmacnia go do użytku z odbiornikiem satelitarnym. Transportowany kablem koncentrycznym sygnał trafia do tunera, a tam ponownie jest konwertowany (tym razem na obraz i dźwięk) i w taki sposób trafia do naszego telewizora.

Jakie są rodzaje konwerterów satelitarnych?

Konwertery satelitarne możemy podzielić na różne rodzaje w zależności od ilości posiadanych wyjść:

  • Konwertery pojedyncze - znajdziemy je również pod nazwą "single". Konwertery pojedyncze możemy podłączyć do jednego tunera satelitarnego.
  • Konwertery podwójne - konwertery z dwoma wyjściami, czyli inaczej "twin", mogą zostać połączone z dwoma tunerami satelitarnymi lub jednym z funkcją nagrywania.
  • Konwertery poczwórne - nazywane konwerterami "quad". Mogą być połączone z czterema odbiornikami satelitarnymi albo z dwoma z funkcją PVR.
  • Konwertery unicable - przeznaczone do używania z dużą ilością tunerów obsługujących technologię unicable. Z jej pomocą połączymy je szeregowo, a więc z konwertera będzie wychodził tylko jeden kabel do pierwszego odbiornika.
  • Konwerter do multiswitcha - ilość wyjść jest taka sama jak w przypadku "quada", ale są przeznaczone do multiswitcha, który rozdziela sygnał satelitarny. I to jest ich największą zaletą, ponieważ do jednego konwertera satelitarnego możemy podłączyć ogromną ilość odbiorników.

Który rodzaj konwertera satelitarnego wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile odbiorników potrzebny jest konwerter. Jeśli potrzebujemy konwerter satelitarny, który umożliwi odbiór dla więcej niż jednego odbiornika. W zależności od tego będziemy potrzebowali innego rodzaju. W domach, w których zależy nam na odbieraniu na co najwyżej dwóch odbiornikach, świetnie sprawdzi się konwerter twin lub quad, jeśli tunery mają PVR. Jeśli odbiorników ma być więcej, to wybierzmy konwerter unicable lub octo (z 8 wyjściami). Jeśli natomiast potrzebujemy, aby sygnał odbierała jeszcze większa ilość odbiorników, to najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w konwerter do multiswitcha. Najczęściej jednak stosuje się go w naprawdę sporych instalacjach zbiorczych np. w dużych firmach lub hotelach. Podsumowując, starajmy się dobrać konwerter satelitarny odpowiednio do ilości odbiorników. Nie ma sensu inwestować w model o większej ilości złączy, jeśli nie będziemy ich wykorzystywać, gdyż różnica w cenie może być znaczna.

Źródło: www.ihaa.pl.

Komentarze