Genetyka - co możemy odziedziczyć po przodkach

GenetykaNależy mieć świadomość, że ludzie dziedziczą niektóre cechy wyglądu, z czego wynika choćby częste podobieństwo dzieci do rodziców. Do uwarunkowanych genetycznie cech należą na przykład kolor włosów, kolor oczu, wzrost potomka, jego karnacja czy nawet skłonność do powstawania zmarszczek. Proces dziedziczenia aspektów związanych z wyglądem dla wielu osób jest jednak niejasny, dlatego warto zapoznać się z przyczynami takiego stanu rzeczy.

Często zdarza się, że karnacja odziedziczona po rodzicach bywa przyczyną problemów skórnych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że jasna cera może skutkować nadwrażliwością na światło słoneczne, co ma ogromny wpływ na konieczność bardzo ostrożnego opalania się. Dla przykładu, niewskazana jest kąpiel słoneczna bez ruchu, a znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się aktywność fizyczna na plaży.

Taki duży lub taki mały, czyli wiele zależy od cech rodziców

Wzrost zazwyczaj zależy od wyglądu obojga rodziców, choć wpływ na ten parametr mają także nawyki żywieniowe, używki oraz stan zdrowia danej osoby. Znaczne różnice we wzroście potomka i rodziców mogą wynikać choćby z przebytych w dzieciństwie chorób. Rzecz jasna, zdarzają się również sytuacje, w których dziecko jest zdecydowanie wyższe od ojca i matki, działa to także w drugą stronę.

Dzieci dziedziczą też kolor oczu i kolor włosów. Kolor oczu zależy od konkretnego genu - dominujący warunkuje ciemną barwę oczu, natomiast recesywny jest odpowiedzialny za niebieskie oczy. Ojciec może posiadać gen recesywny i dominujący, wtedy szanse na ciemne i jasne oczy rozkładają się mniej więcej po równo. Ponadto, warto mieć świadomość, że niebieskie oczy u obojga rodziców to gwarancja, że ich potomek nie będzie posiadał oczu koloru piwnego.

W przypadku włosów równie istotną rolę odgrywają wspomniane wcześniej geny - dominujący odpowiada za ciemne, recesywny zaś za jasne umaszczenie owłosienia. Ciekawostką jest fakt, że kolor włosów może wynikać także z takiej, a nie innej barwy, jaką posiadają lub posiadali dziadkowie. Skłonność do siwienia i łysienia to kolejny czynnik uwarunkowany genetycznie. Znamiona, choćby te znane potocznie pieprzykami, to również wynik działania genów - należy zdawać sobie sprawę, że ich obecność to często skutek regularnego przebywania na nasłonecznionym dworze.

Kolor oczu, kolor włosów oraz wzrost to tylko część cech wyglądu dziedziczonych przez potomków, a do pozostałych należy choćby kondycja skóry. Jak wspomnieliśmy wcześniej, uwarunkowana genetycznie może być nadwrażliwość na światło słoneczne, ale, rzecz jasna, nie tylko. Skłonność do łojotoku, cera naczynkowa, sucha skóra, reakcje alergiczne - to wszystko może być efektem działania konkretnych genów. Właśnie dlatego właściwym rozwiązaniem jest uświadamianie dzieci o konieczności kompleksowego dbania o kondycję skóry. Dzięki temu, będą one w stanie uniknąć między innymi blizn spowodowanych obecnością trądziku.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to głównie od cech rodziców zależny jest wygląd dziecka. Rzecz jasna, wpływ na niego może mieć wiele innych czynników, spośród których warto wyróżnić zarówno nawyki żywieniowe, jak i przebyte choroby czy przyjmowane leki.

Autor: www.swiat-medycyny.pl.

Komentarze