Informatyzacja

Grafika rastrowa - definicja, zalety i wady

Grafika rastrowaGrafika rastrowa jest rodzajem komputerowej grafiki dwuwymiarowej. Podstawę stanowi tutaj matryca (siatka) drobnych punktów (pikseli), zwana bitmapą lub rastrem. Każdy piksel jest odpowiednio zdefiniowany w formie cyfrowej, ma swój własny, niezależny od innych kolor. Cały obraz składa się z tysięcy pikseli.

Więcej…

 

Grafika wektorowa - definicja, zalety, formaty

Grafika wektorowaGrafika wektorowa gwarantuje ogromny zakres możliwości. Należy jednak zaznaczyć, że sposób jej tworzenia jest bardziej skomplikowany niż grafiki rastrowej. W grafice wektorowej podstawę stanowi kod matematyczny, podczas gdy grafikę rastrową definiują informacje zapisane w poszczególnych pikselach.

Więcej…

   

Wady i zalety Internetu

Sieć internetowaW krajach rozwiniętych z Internetu korzysta praktycznie każdy. Stał się on już narzędziem standardowym. Nie można podważyć tego, że jest on bardzo przydatny i jego brak niezwykle utrudniłby życie/funkcjonowanie społeczeństwa. Jednak wszystko ma swoje wady i zalety i dotyczy to także Internetu.

Więcej…

 

Czym jest system operacyjny?

System operacyjnyW informatyce systemem operacyjnym nazywamy oprogramowanie, które służy do zarządzania systemem komputerowym. System tworzy środowisko, w jakim ma miejsce uruchamianie oraz kontrolowanie zadań, jakie zleca komputerowi jego użytkownik.

Więcej…