Zastosowanie nanotechnologii

Zastosowanie nanotechnologiiNanotechnologia znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. W wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z jej wszechstronności oraz użyteczności. Nowoczesne technologie są coraz częściej obecne w naszym życiu codziennym.

Najpopularniejsze jest nanosrebro. Ze względu na swoje właściwości, wykorzystuje się je do zabezpieczania artykułów dla dzieci. Rodzice mogą być więc spokojni o bezpieczeństwo ich pociech. Pokrywa się nim również szczoteczki do zębów, pozwalają na jeszcze efektywniejsze czyszczenie całej jamy ustnej.

Nanomateriały wykorzystywane są też do zabezpieczania materiałów dentystycznych, w tym protez, płynów do odkażania czy opatrunków. Nanosrebro znajduje zastosowanie w naszych łazienkach. Staje się składnikiem gąbek do mycia, podpasek, mydła, środków czyszczących czy papieru toaletowego. Poza tym, nanomateriały znajdują zastosowanie w medycynie, sporcie oraz budownictwie. W służbie zdrowia nanotechnologia przydaje się do produkcji opatrunków. Wykorzystywanie nanosrebra do pokrywania plastrów czy bandaży sprawia, że są one jałowe, bakteriobójcze i jeszcze bardziej bezpieczne. Poza tym, przyspieszają gojenie się ran. Srebrem, ale również i miedzią pokrywa się także pościele, materace czy odzież ochronną, jaką noszą osoby, odwiedzające swoich bliskich w szpitalach. Taki zabieg ma na celu eliminowanie zarazków i zakażeń, jakie ludzie z zewnątrz mogą przynieść na salę chorych.

Nanomateriałami pokrywa się również urządzenia i aparaturę medyczną, co gwarantuje ich sterylność. W sporcie nowoczesne technologie wykorzystywane są do zwiększenia komfortu sportowców, ale i ich bezpieczeństwa. Tkaniny wyposażane są w specjalne włókna, zabezpieczające przed bakteriami, pochodzącymi z potu. Z pomocą nanomateriałów odkażane są również baseny, jacuzzi, solaria, szatnie czy inne obiekty sportowe i rekreacyjne. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętów ogólnego użytku, na przykład leżaków w hotelowym ogrodzie. Dzięki temu każdy gość może czuć się komfortowo i bezpiecznie. W budownictwie z kolei nanotechnologia wykorzystywana jest do unowocześniania stosowanych działań.

Nanomateriały dodawane są do tynków, farb czy lakierów, zwiększając ich bezpieczeństwo oraz skuteczność. Wykazują właściwości bakteriobójcze oraz w wielu przypadkach również samooczyszczające i dezodorujące.

Komentarze