Kolory podstawowe i pochodne - zasady tworzenia, mieszanie, zastosowanie

Kolory podstawowe i pochodneKolory są integralną częścią naszego codziennego życia, wpływając na nasze emocje, percepcję i komunikację. Istnieją dwie podstawowe kategorie kolorów: kolory podstawowe i kolory pochodne. Zrozumienie tych kategorii oraz sposobów ich mieszania jest kluczowe w wielu dziedzinach, od sztuki po naukę i technologię.

 

Kolory podstawowe

Kolory podstawowe to kolory, które nie mogą być uzyskane przez mieszanie innych kolorów. W zależności od kontekstu, istnieją różne zestawy kolorów podstawowych.

Kolory podstawowe w modelu RGB (dodawanie światła)

 • czerwony
 • zielony
 • niebieski

Model RGB (Red, Green, Blue) jest używany głównie w elektronice, takich jak monitory, telewizory i kamery. W tym modelu kolory są tworzone przez dodawanie światła o różnych długościach fal. Kiedy wszystkie trzy kolory podstawowe są mieszane w równych proporcjach, powstaje kolor biały.

Kolory podstawowe w modelu CMY(K) (odejmowanie światła)

 • cyjan
 • magenta
 • żółty

Model CMY (Cyan, Magenta, Yellow) jest używany w druku kolorowym. W rzeczywistości do tego modelu często dodaje się czarny (K) dla uzyskania głębszej czerni i lepszego kontrastu, tworząc model CMYK. W tym systemie kolory są tworzone przez odejmowanie światła. Kiedy wszystkie trzy kolory podstawowe są mieszane, powstaje kolor czarny (w teorii).

Kolory podstawowe w malarstwie i teorii barw (RYB)

 • czerwony
 • żółty
 • niebieski

Model RYB (Red, Yellow, Blue) jest tradycyjnie używany w malarstwie i nauce o kolorze. Jest to najstarszy system kolorów podstawowych i jest szeroko stosowany w edukacji plastycznej.

Kolory pochodne

Kolory pochodne są uzyskiwane przez mieszanie kolorów podstawowych. W zależności od systemu, kolory pochodne mogą się różnić.

Kolory pochodne w modelu RGB

 • czerwony + zielony = żółty

Zasada tworzenia koloru żółtego

Zasada tworzenia koloru żółtego w RGB

 • czerwony + niebieski = magenta

Zasada tworzenia koloru magenta

Zasada tworzenia koloru magenta w RGB

 • zielony + niebieski = cyjan

Zasada tworzenia koloru cyjan

Zasada tworzenia koloru cyjan w RGB

  Kolory pochodne w modelu CMY(K)

  • cyjan + magenta = niebieski
  • magenta + żółty = czerwony
  • żółty + cyjan = zielony

  Kolory pochodne w modelu RYB

  • czerwony + żółty = pomarańczowy
  • czerwony + niebieski = fioletowy
  • żółty + niebieski = zielony

  Mieszanie Kolorów

  Mieszanie addytywne (model RGB)

  W mieszaniu addytywnym kolory powstają przez dodawanie światła. Jest to podstawowy sposób tworzenia kolorów na ekranach komputerów, telewizorów i innych urządzeń elektronicznych. Przykład: mieszanie czerwonego światła z zielonym światłem daje żółte światło.

  Mieszanie subtraktywne (model CMY(K))

  W mieszaniu subtraktywnym kolory powstają przez odejmowanie światła. Jest to sposób, w jaki tworzy się kolory w druku. Każda warstwa tuszu odejmuje pewne długości fal światła, a pozostałe są odbijane i widziane przez nasze oczy. Przykład: mieszanie cyjanu i żółtego tuszu daje zielony kolor.

  Mieszanie pigmentów (model RYB)

  W tradycyjnym malarstwie i mieszaniu pigmentów kolory powstają przez mieszanie farb. Pigmenty pochłaniają pewne długości fal światła i odbijają inne, co daje widoczny kolor. Przykład: mieszanie czerwonej i niebieskiej farby daje fioletową farbę.

  Modelem graficznym przestawiającym zasady mieszania i powstawania różnych kolorów z trzech podstawowych: czerwonego, żółtego i niebieskiego jest koło kolorów.

  Zastosowanie kolorów podstawowych i pochodnych

  Sztuka i design
  Kolory podstawowe i pochodne są fundamentem teorii koloru w sztuce i designie. Zrozumienie, jak kolory współdziałają, pomaga artystom i projektantom tworzyć harmonijne kompozycje i efekty wizualne.
  Druk i publikacje
  W druku używa się modelu CMYK do tworzenia szerokiej gamy kolorów na papierze. Zrozumienie mieszania subtraktywnego jest kluczowe dla uzyskania dokładnych kolorów w druku.
  Technologia i media cyfrowe
  Model RGB jest używany w technologii cyfrowej do tworzenia obrazów na ekranach komputerów, smartfonów i telewizorów. Zrozumienie mieszania addytywnego jest kluczowe dla programistów i grafików komputerowych.
  Nauka i edukacja
  Kolory podstawowe i pochodne są również ważne w edukacji, pomagając uczniom zrozumieć podstawowe zasady fizyki światła i percepcji wzrokowej.
  Kolory podstawowe i pochodne są fundamentem naszej percepcji koloru i mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Zrozumienie zasad ich mieszania oraz ich różnorodnych zastosowań jest kluczowe dla artystów, projektantów, naukowców i technologów. Kolory nie tylko wpływają na nasze wrażenia estetyczne, ale również pełnią ważną rolę w komunikacji i funkcjonowaniu różnych systemów wizualnych.

  Komentarze