Komputer przemysłowy - budowa, zadania, zastosowanie

Zastosowanie komputera w przemyśleKomputer przemysłowy powinien cechować się odmiennymi parametrami niż komputer biurowy. Chociaż na obydwu typach urządzeń możemy zamontować to samo oprogramowanie, istnieją między nimi zasadnicze różnice. Jednostki przeznaczone do działania w warunkach przemysłowych powinny być bardzo odporne na czynniki zewnętrzne.

Budowa i charakterystyka komputera przemysłowego

Cechy charakterystyczne standardowego komputera przemysłowego, rzecz jasna nie uwzględniające oczywistych różnic obecnych pomiędzy poszczególnymi modelami, zaczynają się już na samym wyglądzie zewnętrznym. Są to urządzenia o raczej zwartej konstrukcji, pozbawione wystających elementów, o stosunkowo niewielkich rozmiarach oraz wadze. Poza tym, z reguły istnieje w nich możliwość uzupełnienia komputera o ewentualne dodatkowe moduły. Jednak to co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne to możliwości środowiskowe w jakich może pracować tego rodzaju komputer bez większych zakłóceń i problemów. Jest on odporny zarówno na niską jak i na wysoką temperaturę powietrza, wysoką wilgotność, obecność wibracji, czy pyłów w powietrzu. Niezależnie od realizowanych na danej linii asortymentu produkcji, dobra jednostka powinna bez najmniejszych kłopotów funkcjonować w tym środowisku. Ze względów praktycznych, dużą popularnością cieszą się tu nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają kompleksowe wyposażenie w jednym urządzeniu. Szczególnie ciekawą możliwością jest tak zwany przemysłowy panelowy komputer, na który składają się, już zintegrowane, jednostka centralna wraz z monitorem dotykowym.

Komputer wraz z obudową

Sam komputer ma postać prostej, niewielkiej bryły, w której elementy elektroniczne są narażone na uszkodzenia, umieszczany jest w specjalnych obudowach chroniących go przed wszelkimi niebezpiecznymi elementami środowiska, w którym ma pracować. Obudowy funkcjonują zwykle w formie specjalnych szafek na przykład przymocowywanych do ściany. Często są one uzupełnione o wentylatory zapewniające dodatkowe chłodzenie komputera. Różnica w trwałości i niezawodności tego rodzaju sprzętu, niespotykanie wysoka w porównaniu z komputerem domowym, jest wynikiem jakości materiałów poszczególnych komponentów, z których komputer został wykonany.

Znany system operacyjny

Pomimo swojej odmienności w wyglądzie zewnętrznym oraz fizycznym sposobie funkcjonowania, obsługa tego rodzaju urządzenia nie jest w żadnym stopniu skomplikowana. Zwykle jest ono w pełni kompatybilne z komputerem osobistym, przez co można bez kłopotów używać na nim systemów operacyjnych znanych z domowych rozwiązań, czy GNU/Linux i Microsoft Windows. Funkcjonujące na nich systemy operacyjne są systemami czasu rzeczywistego (QNX, RTLinux, Windows CE). Zatem, żaden użytkownik tradycyjnego rozwiązania nie powinien mieć większych trudności w "przerzuceniu się" na wariant przemysłowy.

Dopasowanie do środowiska

Analizując ogólne cechy charakterystyczne należy koniecznie pamiętać o indywidualnej specyfice danego środowiska pracy, które tak naprawdę określa jakiego rodzaju komputer jest w danym miejscu potrzebny. Z tego względu każdorazowy zakup tego rodzaju sprzętu powinien wiązać się z wcześniejszym dopasowaniem odpowiednich parametrów, możliwości i fizycznej budowy do przyszłej pracy. Przykładowo, urządzenia są dostępne na rynku w dość szeroko dostępnej gamie najróżniejszych przekątnych wyświetlacza. Dobrze dobrany do obowiązujących na danym zakładzie warunków produkcyjnych sprzęt będzie funkcjonował przez kilka długich lat bez żadnej awarii, a przecież każdy przestój w fabryce to generowanie niepotrzebnych strat, na które nikt nie chce sobie pozwolić.

Nie warto oszczędzać na komputerze przemysłowym

Gdy kupujemy komputery w wersji przemysłowej, powinniśmy dobrze przemyśleć wybór i przeanalizować wszystkie parametry danego modelu. Z pewnością nie ma żadnego sensu wybieranie najtańszego rozwiązania. Wielu niedoświadczonych automatyków nie rozumie, jak ważną rolę w sprawnym procesie produkcyjnym odgrywa dobry, wytrzymały i przede wszystkim niezawodny komputer przemysłowy. Bardzo często zdarza się, że  firmy zakupują takie urządzenia, które dostępne są po prostu w danym momencie po atrakcyjnej cenie. Czasem dochodzi nawet do takich absurdalnych sytuacji, gdy małe przedsiębiorstwa, próbując zaoszczędzić, stosują w warunkach przemysłowych komputery biurowe. Bardzo często takie próby zdobywania oszczędności kończą się bardzo źle. Komputery nieprzystosowane do trudnych warunków, jakie panują w danym zakładzie bardzo szybko się psują, często w najmniej odpowiednim momencie. To pociąga za sobą olbrzymie koszty.

Jaki powinien być komputer wykorzystywany w warunkach przemysłowych?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw przeanalizować, do jakich celów będziemy wykorzystywać jednostkę i w jakim otoczeniu będzie ona pracować. Do czego komputery najczęściej wykorzystywane są w zakładach? Przede wszystkim stosuje się je, by zarządzać procesem produkcji i sprawować nadzór nad nim. Pomagają również w gromadzeniu i analizowaniu danych oraz zarządzaniu akwizycją. Warunki zewnętrzne oczywiście w każdym zakładzie są zupełnie odmienne. Z tego powodu nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, który komputer przemysłowy jest najlepszy. Jeżeli znajomy pracujący w innej firmie poleca jakiś model, w innym  niekoniecznie się on sprawdzi.

Czynniki, które należy przeanalizować przed zakupem komputera przemysłowego

Najważniejszym aspektem powinna być przede wszystkim odporność na czynniki zewnętrzne. W zależności od otoczenia, w którym pracujemy, może być przydatny komputer wytrzymały, odporny na zapylenie, wilgoć/wodę, wstrząsy, wysokie lub niskie temperatury czy oddziaływanie elektromagnetyczne.

Obecnie klienci zainteresowani kupnem komputerów bardzo często podkreślają, że duże znaczenie ma dla nich zwarta budowa, a także poręczność - małe rozmiary i niewielka masa. Ponadto niezwykle duże znaczenie w tej branży ma również serwis. Obecnie jedynie kilku producentów w Polsce jest w stanie zapewnić szybki i sprawny serwis. To sprawia, że rynek w tej branży coraz bardziej się zawęża, dzieli go między siebie kilku głównych producentów.