Komputery przemysłowe i panelowe do zadań specjalnych
Komputerami przemysłowymi nazywamy urządzenia, które są w specjalny sposób przystosowane do funkcjonowania w warunkach przemysłowych, a więc w dużych zakładach lub bezpośrednio na halach produkcyjnych. To komputery do zadań specjalnych o konkretnych właściwościach, które gwarantują ich bezawaryjne funkcjonowanie nawet w ekstremalnych warunkach.
Komputery przemysłowe przede wszystkim umożliwiają kontrolę oraz centralne sterowanie procesami w przedsiębiorstwie. Komputery te mogą być także kompatybilne z klasycznymi, dobrze nam znanymi komputerami PC.
W jakiej postaci funkcjonuje komputer przemysłowy?
Sam komputer przemysłowy jest w zasadzie niewielką płytką. Komputer ten zdolny do pracy w trudnym środowisku powinien być jednak umieszczony w specjalnej obudowie, na przykład w formie szafki. Szafka powinna zawierać niezawodne wentylatory chłodzące, zasilacz oraz przyłączone karty. Komputery te są często wyposażone w pamięć typu flash, dzięki czemu nie trzeba w nich stosować pamięci masowych o dużych gabarytach. Aby możliwe było wykorzystanie tych komputerów do wizualizacji procesów przemysłowych, istnieje możliwość podłączenia do nich monitora dotykowego, czy też wyświetlacza LCD. W dużych zakładach przemysłowych, gdzie poszczególne elementy systemu są rozproszone, bardzo przydatna dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu jest także zintegrowana karta sieciowa - https://itouchsystem.pl/komputery-przemyslowe/.
Zdarzają się również i takie modele komputerów przemysłowych, które zdecydowanie bardziej przypominają już komputery panelowe - wbudowane, niż komputery PC. Trudnością ich obsługi jest to, że nie posiadają tak rozwiniętych urządzeń peryferyjnych umożliwiających bezpośrednie operowanie na komputerze. W takiej sytuacji komputer musi zostać podłączony do innego komputera PC, z poziomu którego na komputerze przemysłowym instalowane są wszelkie niezbędne pliki i aplikacje.
Nowoczesne systemy produkcyjne, a komputer panelowy
Kolejnym typem komputerów do zadań specjalnych są komputery panelowe. Zazwyczaj są to urządzenia zintegrowane w obrębie jednej obudowy, gdzie znajdują się takie elementy składowe komputera jak jednostka główna, wyświetlacz LCD oraz układy interfejsowe. Matryca LCD znajduje się za ochronną szybą, natomiast komunikację z komputerem zapewnia monitor dotykowy, który nazywany jest także terminalem dotykowym lub panelem operatorskim. Dzięki takiemu komputerowi nie tylko można mieć pod kontrolą wszelkie procesy zachodzące na hali produkcyjnej- komputer ten idealnie sprawdza się także do wizualizacji wszystkich procesów. Obok zastosowania komputerów panelowych w przemyśle, tego rodzaju komputery są również wykorzystywane jako terminale sprzedaży, multimedialne centra rozrywki czy multimedialne punkty informacyjne - tzw. infokioski.
Aby zmaksymalizować wydajność przetwarzania danych
To właśnie dzięki tego rodzaju komputerom możliwa jest tak wydajna analiza danych oraz ich przetwarzanie. Wysokiej klasy komputery przemysłowe mogą w tym samym czasie wykonywać wiele skomplikowanych operacji, takich jak:
- przetwarzanie obrazów,
- kontrola wszystkich bieżących procesów oraz sterowanie nimi,
- wizualizacja procesów,
- obsługiwanie w czasie rzeczywistym ogromnych ilości danych spływających do komputera.
Wysoka wydajność komputera zależy tutaj głównie od jego mocy obliczeniowej. Z kolei dzięki wysokiej wydajności zakłady przemysłowe mogą minimalizować straty związane z ewentualnymi przestojami czy też awariami automatyki poszczególnych elementów systemu. Dzięki wysokiej klasy komputerowi przemysłowemu firmy te nie muszą się też martwić o utratę cennych dla nich danych.
Źródła:
Komentarze