Rola systemu operacyjnego w komputerze

Syatem operacyjnyObecnie praktycznie każdy z nas posiada komputer. Jest to bardzo popularne urządzenie, bez którego praktycznie nie wyobrażamy sobie pracy. Warto pamiętać, iż aby nasz komputer działał w pełni sprawnie potrzebny jest odpowiedni system operacyjny. Zatem czym dokładnie jest wspomniany system oraz jaką rolę pełni w naszym komputerze?

Czym jest system operacyjny?

Z pewnością każdy z nas, kto na co dzień korzysta z komputera spotkał się z określeniem system operacyjny. Warto wiedzieć, iż jest to specjalne oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie systemem komputerowym. Jego nazwa wzięła się z języka angielskiego od słowa "operating system". Określany jest często skrótem OS. Zatem jaka jest dokładna rola tego typu systemu?

Rola oraz zadania systemu operacyjnego

Warto wiedzieć, iż wspomniany system operacyjny jest odpowiedzialny między innymi za zarządzanie zasobami komputera. To oznacza, iż zarządza przede wszystkim procesorem oraz pamięcią, a także urządzeniami zewnętrznymi. System operacyjny także ochrania dane oraz pamięć, aby jeden proces, który przykładowo powstał w wyniku błędu nie mógł zniszczyć pozostałych procesów. Warto wiedzieć, iż system operacyjny automatyzuje także najczęściej wykonywane funkcje, jak również udostępnia użytkownikom system graficzny, a także system poleceń. Dzięki temu użytkownik może wejść w interakcję z komputerem.

Należy mieć świadomość, iż zadaniem systemu operacyjnego jest także udostępnianie środowiska, które jest niezbędne do wykonywania programów. Tym samym dostarcza on struktury danych do organizacji wykonywania danego programu i kolejno zachowywania, jak również odtwarzania stanu przetwarzania.

Do głównych zadań wspomnianego systemu należy przede wszystkim udostępnianie programistom różnego rodzaju mechanizmów komunikacji pomiędzy procesami. Również udostępnianie są mechanizmy synchronizacji procesów. Niewiele osób ma świadomość, jednak system operacyjny jest także odpowiedzialny za sterowanie procesami wejścia- wyjścia. Oznacza to, iż właściwe moduły sterujące, jak również sam system kontrolują, jak również jednocześnie koordynują pracę różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych. Istotny jest również fakt, iż pośredniczą w efektywnym przekazywaniu danych na drodze jednostka centralna, a urządzenie. Głównym zadaniem systemu jest także obsługa podstawowych klas błędów. Możemy zaliczyć do nich między innymi błędy zarówno użytkowników, jak również systemu lub też programistów.

Budowa systemu operacyjnego

Obecnie w literaturze możemy spotkać podział systemu operacyjnego, który dzieli się na trzy główne elementy. Zaliczamy do nich między innymi jądro systemu oraz powłokę, a także system plików. Warto wiedzieć, iż jądro systemu jest to element, który wykonuje powierzone zadania. Z kolei powłoka jest specjalnym programem, który komunikuje użytkownika bezpośrednio z systemem operacyjnym. Ostatni element systemu czyli system plików, to nic innego jak sposób zapisu odpowiednich danych na specjalnym nośniku.

Warto wiedzieć, iż jeden z elementów systemu operacyjnego czyli jądro, można podzielić na poszczególne elementy. Jest to planista czasu procesora, czyli nic innego jak oszacowanie, które zadanie będzie wykonywane jako pierwsze oraz jak długo będzie wykonywane. Kolejnym elementem jest przełącznik zadań, który również stanowi element funkcjonalny jądra. Jest on w szczególności odpowiedzialny za przełączanie pomiędzy zadaniami, które aktualnie są uruchomione. Dodatkowo wyróżnia się także moduł, który jest odpowiedzialny za synchronizację, jak również komunikację pomiędzy zadaniami. Również istnieje moduł, który zarządza urządzeniami, jak również obsługuje przerwania. Nie możemy zapominać także o module obsługi pamięci, który zapewnia nie tylko ochronę pamięci, ale także jej przydział. Istnieją także inne moduły, które są niezależne od przeznaczenia systemu, jak również jego funkcji.

Podział systemów operacyjnych

Aktualnie systemy operacyjne możemy podzielić ze względu na bardzo różnorodne kryteria. Jednym z najbardziej popularnych podziałów jest klasyfikacja ze względu na system operacyjny czasu rzeczywistego, jak również systemy operacyjne czasowo niedeterministyczne. Warto wiedzieć, iż tego typu podział odnosi się między innymi do najbardziej podstawowej funkcjonalności systemu, jakim jest planowanie, jak również przydział czasu procesora dla różnych zadań.

Kolejnym podziałem systemów operacyjnych jest klasyfikacja ze względu na sposób realizacji przełączania zadań. W tej grupie wyróżnia się systemy z wywłaszczeniem zadań, jak również systemy bez wywłaszczenia zadań. Istnieje także kolejna klasyfikacja, zgodnie z którą tego typu systemy dzielą się na otwarte systemy operacyjne, jak również wbudowane systemy operacyjne.

Obecnie wiele przedsiębiorstw produkuje komputery. Z tego powodu systemy operacyjne także są różne. Dlatego zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup sprzętu komputerowego powinniśmy upewnić się, iż system operacyjny, który znajduje się w wybranym przez nas sprzęcie w pełni nam odpowiada.

Komentarze