Routery - rodzaje, budowa, sposób działania

RouteryDomowe sieci bezprzewodowe są obecnie standardem. Jednak ich działanie nie byłoby możliwe bez urządzenia, jakim jest router. To właśnie dzięki niemu możliwe jest udostępnianie i łączenie się z siecią WiFi. Router odpowiada za tworzenie lokalnej sieci domowej, do której podłączyć się można np. za pomocą smartfona, laptopa czy konsoli do gier. Jak działa takie urządzenie i jakie są najpopularniejsze rodzaje? Podpowiadamy!

Sposób działania routera

Routery spotkać można obecnie niemal w każdym domu. Dzięki ich obecności można korzystać z zasobów internetowych na odległość. Urządzenia te podpięte są do sieci za pomocą kabla udostępnionego przez operatora, choć coraz częściej spotkać się można również z odmianami bezprzewodowymi. Router udostępnia sygnał innym urządzeniom, odpowiednio go rozdzielając. W przypadku większości nowoczesnych urządzeń, do jednego routera bez żadnych problemów może być podpiętych kilka, a czasem nawet kilkanaście różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, laptopy, komputery, telewizory, drukarki, konsole do gier i wiele innych. Każde z tych urządzeń otrzymuje osobny adres IP, co jest gwarancją niezakłóconego i stabilnego dostępu do internetu. Ponadto urządzenia te mają możliwość odnajdywania się nawzajem, co jest konieczne np. podczas przesyłania różnych plików.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje routerów?

Wyróżnić można wiele rodzajów routerów, które różnią się od siebie budową, sposobem działania, a także sposobem połączenia do sieci internetowej. Podstawowy podział obejmuje routery przewodowe i bezprzewodowe.

Routery przewodowe to takie, które łączą się z siecią zewnętrzną za pomocą kabla. Największą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo duża stabilność połączenia. Wśród routerów przewodowych znaleźć można routery DSL/ADSL, czyli routery z wejściem na kabel telefoniczny; routery XDSL, które służą do połączenia z siecią kablową oraz routery światłowodowe, które wraz z rozwojem technologii połączeń światłowodowych powoli wypierają inne dostępne rodzaje. Internet w przypadku routerów światłowodowych jest nieporównywalnie szybki, wydajny i niezawodny.

Routery bezprzewodowe są w pełni mobilne i charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Bez problemu można zmieniać ich lokalizację, w celu znalezienia najlepszego sygnału w domu lub mieszkaniu. Wśród routerów bezprzewodowych znajdziemy routery 3G/4G/5G, które stosowane są w przypadku, gdy internet dostarczany jest przez operatora komórkowego. Funkcję takiego routera może spełniać nawet sam smartfon, choć z reguły nie będzie on dostatecznie wydajny. Innym typem routera bezprzewodowego jest router wielofunkcyjny, który umożliwia podpięcie internetu kablowego i światłowodu oraz obsługę internetu od operatora. Ten rodzaj urządzenia świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które korzystają z internetu radiowego. W takim przypadku warto wybrać model ze wzmacniaczem sygnału, dzięki któremu stabilność łącza będzie na znacznie wyższym poziomie.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru routera

Choć routery to stosunkowo proste urządzenia, jest kilka ważnych parametrów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu. Pierwszym z nich jest prędkość internetu. Należy pamiętać, że zależeć będzie ona nie tylko od samej umowy podpisanej z operatorem, lecz także od warunków i infrastruktury znajdującej się w okolicy domu. O tym, jak szybko będzie działał internet w rzeczywistości, mówi przepustowość. Najlepiej postawić na taki model, w którym będzie ona na podobnym poziomie lub wyższa niż szybkość oferowana dla wybranego pakietu internetowego.

Kolejny ważny parametr to zasięg routera, który powinien być dostosowany do powierzchni domu, mieszkania lub biura, na terenie którego będzie miał być dostarczany sygnał. W kontekście zasięgu istotna jest także jakość anteny, która w głównej mierze odpowiada za to, czy sygnał będzie mógł się przedostawać przez ściany i inne przeszkody, które napotka na swojej drodze. Wśród innych ważnych kwestii, o których także należy pamiętać, znajduje się częstotliwość, bezpieczeństwo sieci, prostota konfiguracji oraz dodatkowe funkcje.

Router i Access Point - czym się od siebie różnią?

Router i Access Point to określenia, które bardzo często stosowane są wymiennie. W rzeczywistości jednak wcale nie oznaczają tego samego i odnoszą się do dwóch różnych urządzeń. Wytłumaczone zostało już, czym jest router, warto więc teraz sprecyzować, co to takiego jest Access Point.

Access Point to punkt dostępowy, które wspiera działanie routera. Można powiedzieć, że jest on pewnego rodzaju przedłużeniem zasięgu routera, dzięki czemu z sygnału można korzystać na znacznie większych odległościach. Access Pointy to urządzenia, które zazwyczaj wyposażone są w dwa interfejsy. Jednym z nich jest interfejs analogowy, który odpowiada za dostęp do internetu poprzez kabel Ethernet, natomiast drugim jest interfejs bezprzewodowy, odpowiedzialny za utworzenie sygnału WiFi.

Źródło: www.allegro.pl.

Komentarze