Systemy przyzywowe - budowa, zasada działania
Systemy przyzywowe są niezbędnym elementem wyposażenia szpitali czy domów pomocy. W tych miejscach nie brakuje osób, które posiadają wyraźne problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Aby im pomóc i jednocześnie zagwarantować im bezpieczeństwo, montuje się system przywoławczy. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze dotarcie z pomocą do osób, które rzeczywiście jej w danym momencie potrzebują.
Systemy przywoławcze w szpitalach
Właściwie na każdym oddziale znajduje się system przyzywowy. Jego główne zadanie to poinformowanie lekarza lub pielęgniarki o zagrożeniu lub problemie, który pojawił się na sali chorych. Odpowiednia szybka reakcja może niekiedy uratować życie pacjenta.
Systemy przyzywowe w domach opieki
Prowadząc dom opieki nad osobami starszymi czy chorymi, warto zainwestować w dobry i niezawodny system przywołania. Takie urządzenie pozwala nie tylko na szybkie udzielenie pomocy osobie, która będzie jej potrzebowała, lecz także podnosi standard placówki i zyskuje tym samym więcej w oczach rodziny osoby powierzonej pod opiekę specjalistycznemu ośrodkowi.
Z czego składa się system przyzywowy?
Podstawowym elementem każdego systemu przyzywowego jest gniazdo przywoławcze oraz centralka. Gniazdo może przyjmować różne kształty i oznaczenia, zależne od preferencji szpitala lub innego podmiotu zamawiającego system. Gniazdo przywoławcze najczęściej posiada jeden lub dwa przyciski. Jeden przycisk dostępny jest w tańszych wersjach i służy on do wyzwolenia alarmu w centralce.
Niektóre z gniazd przywoławczych mają możliwość wyzwolenia alarmu w kilku miejscach. Przykładowo te gniazda, które posiadają dwa przyciski mogą najczęściej współpracować z dwoma centralkami. Oznacza to, że na jednym przycisku widnieć może znaczek przypominający lekarza, a na drugim znaczek przypominający pielęgniarkę. Naciśnięcie przycisku z symbolem lekarza wyzwoli alarm w pokoju lekarskim, a naciśnięcie przycisku z symbolem pielęgniarki spowoduje wyzwolenie alarmu w pokoju pielęgniarek - http://przyzywowesystemy.pl/.
Gniazda przyzywowe z mikrofonem i głośnikiem
Starając się zapewnić jak najwyższą jakość produktu, niektórzy producenci systemów zaczęli oferować swoim klientom (jako opcję) zakup gniazd przywoławczych wyposażonych w mikrofon i głośnik. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w szpitalach, domach opieki oraz w hotelach. Przywołując pielęgniarkę lub lekarza, w pierwszej kolejności skontaktuje się on za pośrednictwem "domofonu". Wstępna, telefoniczna diagnoza pozwala na oszacowanie problemu i ewentualnie jego rozwiązanie.
Możliwość rozmowy z lekarzem poprawia też komfort psychiczny wielu pacjentów. Dzięki niej po prostu czują się lepiej i pewniej.
Zasada działania systemu przyzywowego w szpitalu
Pielęgniarki i lekarze od razu wiedzą, dokąd mają skierować swe kroki po wyzwoleniu systemu. Dzieje się tak, ponieważ centralka we współczesnych systemach przywoławczych wyświetla numer sali, do której należy się udać. Jeśli w systemie zastosowano dodatkowe oświetlenie informacyjne, trafienie do odpowiedniej sali jest jeszcze prostsze, ponieważ nad jej drzwiami rozbłyskuje sygnalizacja.
Nowoczesne systemy przyzywania oferują też możliwość odwołania alarmu. Jeśli nad łóżkiem lub w jego pobliżu znajduje się odpowiedni panel składający się z dwóch przycisków, jeden z nich służy do aktywowania alarmu, drugi natomiast do jego odwołania. Pozwala to zaoszczędzić pracy pielęgniarkom.
Jak korzystać z systemów przyzywowych?
Korzystanie z systemów przyzywowych wymaga od pacjentów przestrzegania pewnych zasad. Najważniejszą z nich jest zdrowy rozsądek. Lepiej nie wzywać pielęgniarki czy lekarza bez powodu lub z bardzo błahego powodu. Może to sprawić, że personel medyczny będzie mniej wyczulony na taki alarm w przyszłości., co z kolei może mieć fatalne skutki dla pacjenta.
Systemy przywołujace znajdują się obecnie na większości szpitalnych oddziałów. Ich głównym zadaniem jest zapewnianie łączności między pacjentami a personelem medycznym. Znajdują one szerokie zastosowanie także poza szpitalami - w domach opieki czy w hotelach.
Na podstawie:
Komentarze