USG 3D - co to jest? Badanie USG w ciąży. Kiedy robić? Cena

Badanie USG 3DCiąża to wyjątkowy czas w życiu każdej pary: kobieta spodziewa się dziecka, które każdego dnia rozwija się w jej brzuchu, a jej partner jest naocznym świadkiem wszystkich tych zmian: obserwuje, jak rośnie brzuszek ukochanej, czuje kopnięcia maluszka, słyszy bicie jego serca. Przyszli rodzice mogą oczywiście zobaczyć swoje dziecko o wiele wcześniej niż w momencie narodzin: dzięki badaniom USG. Zwykle w trakcie rutynowej wizyty wykonuje się USG 2D, obecnie jednak na popularności zyskuje USG 3D. Czym jest i czy warto je wykonać?

Czym jest badanie USG? Badanie USG w ciąży

Badanie USG jest podstawowym badaniem przesiewowym w ciąży. Wyróżniamy badanie USG dopochwowe oraz przez powłoki brzuszne, tak zwane USG 2D oraz obecnie USG 3D. Badanie USG dopochwowe przeprowadza się zwykle rutynowo na pierwszej wizycie każdej ciężarnej. Lekarz ginekolog wprowadza do pochwy przyszłej mamy specjalną sondę nasączoną żelem. W czasie badania ocenia stan szyjki macicy oraz sprawdza, czy zarodek właściwie się zagnieździł i płód rozwija się prawidłowo. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla ciężarnej. Zwykle poprzedza je badanie ginekologiczne wewnętrzne.

Na kolejnych wizytach przeprowadza się USG 2D poprzez przyłożenie specjalnej sondy do brzucha pacjentki. Na ekranie monitora pojawia się obraz macicy wraz z rozwijającym się w jej wnętrzu maleństwem. Badanie jest zupełnie bezbolesne, dla wielu mam wręcz przyjemne. Zaleca się wykonanie przynajmniej 3 badań USG w czasie każdej ciąży: miedzy 11 a 14 tygodniem (USG genetyczne, prenatalne: wykluczenie wad rozwojowych - http://techweek.pl/usg-genetyczne-prenatalne.html), około 20 tygodnia (tzw. USG połówkowe: oszacowanie wielkości dziecka oraz obserwowanie rozwoju poszczególnych struktur) oraz w 30-32 tygodniu (USG 3 trymestru: oszacowanie wagi dziecka aktualnej oraz w momencie porodu, obserwacja rozwoju poszczególnych narządów). W ciążach podwyższonego ryzyka, np. w ciąży mnogiej, powikłanej cukrzycą ciążową czy nadciśnieniem indukowanym ciążą zaleca się częstsze wykonywanie USG. W czasie badania USG może, a nawet powinien być obecny partner przyszłej mamy, aby móc zobaczyć, jak rozwija się jego dziecko. Badanie USG jest oczywiście całkowicie bezpieczne dla kobiety i dziecka.

Badanie USG 2D a USG 3D: czym się różni?

W trakcie badania USG 2D ma miejsce dokładne przyjrzenie się macicy, szyjce macicy oraz oczywiście dziecku, jakie rozwija się w brzuchu kobiety. Lekarz szacuje długość i wagę dziecka oraz przygląda się wszystkim ważnym strukturom. Bada mózg dziecka, sprawdza, czy prawidłowo rozwija się kręgosłup oraz narządy wewnętrzne:

  • żołądek,
  • nerki,
  • pęcherz,
  • płuca,
  • serduszko dziecka.

W trakcie badania USG można zbadać tętno dziecka oraz usłyszeć bicie jego serca. To bardzo wzruszający moment dla rodziców, to dowód na to, że ich maluszek ma się dobrze. Badanie USG pozwala również na ocenę budowy głowy i twarzy dziecka, lekarz mierzy kość nosową oraz fałd karkowy dziecka (czyni to pod koniec 1 trymestru) dla wykluczenia wad rozwojowych, w tym zespołu Downa. W badaniu USG możliwe jest również określenie płci dziecka, nie zawsze jest to możliwe ze względu na ułożenie maluszka ale w zdecydowanej większości przypadków ginekolog jest w stanie określić, czy para spodziewa się córki czy syna.

Badanie USG 2D przeprowadza się w pozycji leżącej, pacjentka leży na kozetce, nogi ma wyprostowane. Lekarz smaruje jej brzuch specjalnym żelem i przykłada do niego głowicę 2D. Badanie USG 3D przeprowadza się dokładnie tak samo jak USG 2D z tą różnicą, że ginekolog używa innej głowicy. Na ekranie, zamiast obrazu dwuwymiarowego, pojawia się obraz 3D, gdzie widoczna jest twarz i całe ciało naszego dziecka. Pozwala na lepsze zobaczenie rysów twarzy maluszka, rodzice mogą porównać, do kogo będzie podobna pociecha. Ginekolog z kolei może lepiej ocenić rozwój poszczególnych struktur i narządów. W wielu wypadkach, gdy określenie płci na USG 2D jest trudne lub niemożliwe, lekarz może spróbować określić płeć maluszka dzięki USG 3D. W trakcie badania ciężarnej może towarzyszyć bliska osoba, najlepiej jednak, by były to maksymalnie dwie osoby, aby nie zaburzać i nie utrudniać pracy lekarza.

Badanie USG 3D - kiedy wykonać i jaka jest cena?

Badanie USG 3D nie jest obowiązkowym elementem zestawu badań ciężarnej. W wielu prywatnych gabinetach wykonuje się je rutynowo, w innych trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Zwykle koszt USG 3D waha się od 200 do 300 złotych. Najlepiej zdecydować się na wykonanie tego badania między 18 a 22 tygodniem ciąży. Płód jest już wtedy na tyle duży, że doskonale widać wszystkie struktury oraz na tyle mały, że może swobodnie poruszać się w macicy i można obejrzeć swoją pociechę z każdej strony.

USG 3D - pierwsze zdjęcia i film naszego dziecka

Nie da się ukryć, zobaczenie twarzyczki swojego dziecka na ekranie monitora USG to niezwykle wzruszający moment nie tylko dla matki, ale i dla ojca maluszka. Rodzice mogą zwykle liczyć na doskonałe ujęcie buźki swojego dziecka, pod warunkiem, że płód jest odpowiednio ułożony w macicy. Aby zachęcić dziecko do ruchów, przyszła mama może chwilę przed badaniem zjeść coś słodkiego, np. wafelka czy banana. Zwykle po wykonaniu USG 3D rodzice otrzymują zestaw zdjęć wydrukowanych oraz zapisanych na nośniku multimedialnym. Dodatkową atrakcją może być film USG 4D, na którym zarejestrowane są wyjątkowe chwile z życia maluszka w brzuchu. Ginekolog może pokusić się o nagranie bicia serduszka dziecka lub konkretnej sekwencji ruchów, np. ruszania rączką.

Wyjątkowe zdjęcia z USG 3D zapewne staną się wzruszającą i wspaniałą pamiątką dla przyszłych rodziców i dziadków. To także ciekawa opcja na zaznajomienie rodzeństwa z kwestią pojawienia się na świecie (za pewien okres czasu) młodszej siostry czy braciszka. Z kolei film z USG 4D to piękna pamiątka oraz dowód na obecność w brzuchu nowego życia - dziecka, którego jeszcze nie możemy przytulić, ale które jest i które kochamy już od momentu ujrzenia dwóch kreseczek na teście ciążowym.

USG 3D - czy warto?

USG 3D jest więc piękną pamiątką i wyjątkowym wydarzeniem w życiu przyszłych rodziców. Zdjęcia z USG 3D mogą zostać oprawione w ramkę. Ponadto mogą również stanowić element albumu dziecka, który rodzice zaczynają prowadzić jeszcze przed jego narodzeniem. Film będzie doskonałą opcją na romantyczne wieczory we dwoje (na etapie oczekiwania na dziecko). Warto zdecydować się na wykonanie USG 3D, które jest badaniem bezpiecznym i bardzo przyjemnym dla obojga rodziców. Pamiętajmy, że takie badanie może być także doskonałym pomysłem na prezent, np. od przyszłego taty czy przyjaciółki.

Komentarze