Zastosowania technologii RFID w codziennym życiu i przemyśle

Technologia RFIDTechnologia RFID niegdyś nazywana s-f i pieśnią przyszłości, na stałe zadomowiła się w naszej rzeczywistości. Fakt jak subtelnie przeszła do codzienności, tylko dobitniej dowodzi jak bardzo istotna jest ta technologia.

Czym jest RFID?

RFID, czyli Radio Frequency Identification jest technologią bezprzewodowego przesyłania danych za pośrednictwem urządzeń nadawczo-odbiorczych. W tzw. tagach, znacznikach lub zawieszkach zwarte są w układzie scalonym informacje, które za pośrednictwem fal radiowych przesyłane są na określonej częstotliwości do danego odbiornika, który po ich otrzymaniu wykonuje przewidzianą przez konstruktora układu pracę.

Dzięki swoim możliwością znalazły liczne zastosowania zarówno w kwestiach przemysłowych, jak również w życiu codziennym.

Zastosowanie technologii RFID w codziennym życiu

RFID obecne jest w ogromnej ilości aspektów naszego życia. Tak skutecznie znalazło zastosowanie w pomocy w wielu naszych czynnościach, że dziś już nie dostrzegamy obecności tej technologii.

Znaleźć ją możemy w:

  • kontroli dostępu - breloczki z pastylkami RFID lub karty ID, są powszechnie używane jako środek dostępu do miejsc zastrzeżonych lub obszarów chronionych. Bardzo często stosowane są również jako zabezpieczenie dostępu do bloków i obszarów mieszkalnych.
  • identyfikacji użytkownika - karty ID z chipem RFID są powszechnie stosowane w biletach miesięcznych, kartach płatniczych lub innego rodzaju formach identyfikacji, w których konieczne jest szybkie i sprawne określenie użytkownika
  • zabezpieczenia - technologia RFID jest stale z powodzeniem stosowana do zabezpieczania towarów w sklepach i galeriach handlowych. Poszczególne produkty zabezpieczone nadajnikiem RFID, skutecznie chroni przez nieuprawnionym wyniesieniem towaru poza sklep, bez uprzedniego rozliczenia się z niego. Dopiero po zakończonej transakcji, nadajnik jest zdejmowany przez sprzedawcę lub dezaktywowany.

Technologia RFID w przemyśle

Technologia RFID bardzo chętnie stosowana jest przez przedsiębiorców w celu śledzenia, monitorowania i identyfikowania w szybki sposób, dużych ilości obiektów. Ma to ogromne znaczenie np. w zastosowaniu magazynowym, lub we wszelkiego rodzaju sortowniach i rozdzielniach paczek.

RFID znakomicie sprawdza się w:

  • magazynowaniu i logistyce towarów
  • oznakowaniu i inwentaryzowaniu majątku firmy
  • kontrolowaniu terminów przeglądów technicznych
  • zabezpieczaniu maszyn i narzędzi przed nieautoryzowanym użyciem

Znaczniki RFID w skuteczny sposób wyparły z tych zastosowań mało trwałe i przestarzałe kody kreskowe. Technologia RFID okazała się o wiele trwalsza i dyskretniejsza. Dzięki komunikacji radiowej, czytnik nie musi mieć "wzrokowego" kontaktu z nadajnikiem, wystarczy aby znalazł się w bliskiej odległości względem niego.

Technologia RFID zyskuje coraz to nowe zastosowania w naszym codziennym życiu oraz w branżach logistycznych i magazynowych. Jej niezaprzeczalne zalety powodują, że poprzez spadek cen i coraz to nowsze udoskonalenia, jej obecność w tych aspektach naszego życia będzie stale rosnąć.

Źródło: www.pirxon.com.

Komentarze