Złośliwe oprogramowanie: rodzaje i profilaktyka

Złośliwe oprogramowanieZłośliwe oprogramowanie: wirusy, robaki, konie trojańskie, programy szpiegujące - rodzaje i profilaktyka

Jeżeli zauważymy, że praca naszego komputera znacznie zwolniła oraz zaczynają się dziać nietypowe rzeczy takie jak znikanie ikon czy wysyłanie danych, powinniśmy czym prędzej przeskanować go programem antywirusowym.

Możliwe, że ściągając z sieci programy lub odwiedzając niezaufane strony nasz komputer złapał wirusa. Złośliwe oprogramowanie może nie tylko spowolnić lub utrudnić działanie systemu, ale również doprowadzić do wycieku danych.

Ze względu na ich rodzaje wyróżniamy miedzy innymi: wirusy, robaki, konie trojańskie oraz programy szpiegujące.

Wirusy komputerowe

Pierwsze z nich - wirusy komputerowe, są to małe programy, które w wielu przypadkach same się mnożą utrudniając prawidłowe działanie komputera. Oczywiście jak nazwa wskazuje potrzebują żywiciela, w tym przypadku będzie to system operacyjny, aplikacje lub sam użytkownik. Ich obecność poznamy po znikających lub samoreplikujących się plikach, wyświetlających się grafikach czy też nagłym wyłączaniu się komputera. Spektrum działania wirusa może być bardzo rozległe, wszystko zależy od umiejętności twórcy oraz jego zastosowania. Niektóre z nich są tworzone tylko by się rozmnażać, podczas gdy inne mają utrudnić użytkownikowi życie.

Robaki komputerowe

Kolejnym rodzajem złośliwego oprogramowania są robaki komputerowe. W przeciwieństwie do wirusów nie potrzebują żywiciela i są samowystarczalne. Rozmarzają się za pomocą sieci komputerowej lub drogą mailową. Ich działanie może obejmować uszkadzanie plików, rozsyłanie spamu czy też przygotowywanie komputera na wizytę hakera.

Konie trojańskie

Z kolei konie trojańskie podszywają się pod użytkowane programy, by w ukryciu zakłócać działanie systemu lub tworzyć furtki umożliwiające przejęcie komputera przez osoby trzecie. Dodatkowo mogą przyczynić się do wykradania przez hakerów danych czy też utrudniania działania programów antywirusowych. Warto też zwrócić uwagę na to, że konie trojańskie są używane podczas ataków DDoS, które polegają na przejęciu wszystkich wolnych zasobów uniemożliwiając prawidłowe wykonanie usług przez system.

Programy szpiegujące

Ostatnim rodzajem złośliwego oprogramowania są programy szpiegujące. Ich głównym zadaniem jest gromadzenie informacji o użytkowniku w tym jego haseł, danych osobowych czy odwiedzanych stron. Najczęściej są one ukryte w plikach większych programów i działają bez wiedzy użytkownika. Dodatkowo mogą samoczynnie pobierać, ale i otwierać pobrane z sieci pliki oraz programy. Aby ustrzec się przed złośliwym oprogramowaniem powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnym skanowaniu naszego systemu programem antywirusowym. Dodatkowo nie można zapominać o regularnej aktualizacji zarówno oprogramowania jak i bazy wirusów.

Powinniśmy również unikać odwiedzania stron internetowych o podejrzanej reputacji oraz nie otwierać spamu, który znajdziemy w skrzynce mailowej. W przypadku korzystania z bankowości internetowej należy zwrócić uwagę, czy połączenie jest szyfrowane oraz w pełni bezpieczne.

Komentarze