Infokioski - czym są? Zalety i zastosowanie infokiosków

InfokioskiInfokioski w wielu miastach wyparły tradycyjne punkty sprzedaży biletów autobusowych, tramwajowych. Wspomagają również pracę bileterów na dworcach PKP i na lotniskach.

Czym więc są infokioski?

Infokioski to samoobsługowe stoiska handlowe i informacyjne, w których możemy kupić wspomniane wyżej bilety, a także doładować kartę miejską, telefon, wydrukować zdjęcia, uzyskać informację np. turystyczną. Popularność tych urządzeń rośnie proporcjonalnie do czasu ich funkcjonowania, początkowo ludzie podchodzili do nich sceptycznie, nie ufnie, obawiali się, że ich obsługa będzie bardzo skomplikowana.

Zalety infokiosków

Obecnie w infokioskach widzimy przede wszystkim oszczędność cennego czasu. Każdy kto choć raz w życiu kupował bilet miesięczny, bądź w sezonie wakacyjnym bilet PKP wie ile czasu trzeba się wystać by dokonać owego zakupu.

Infokioski są więc bardzo wygodne, ponieważ dzięki nim nie musimy czekać w długich kolejkach, są ustawiane zawsze tam gdzie rzeczywiście ich potrzebujemy. Ileż to razy uciekł nam autobus bo tradycyjny kiosk z biletami był dwa przystanki dalej, albo gdzieś na uboczu.

Kolejnym cudownym rozwiązaniem są infokioski w supermarketach, czyli samoobsługowe kasy, przy których można samodzielnie zeskanować towar i zapłacić za niego nie oczekując w długiej kolejce. Takie kasy są najczęściej przeznaczone dla klientów, którzy chcą kupić małą ilość towaru np. do 10 produktów. W tym wypadku oczekiwanie w gigantycznej kolejce, w której każdy ma pełen wózek nie ma sensu i samoobsługowa kasa zaoszczędzi nam mnóstwo czasu.

Inne zastosowania infokiosków

Ciekawym rozwiązaniem są infokioski drukujące zdjęcia, do których podpina się nośnik usb, lub wkłada kartę pamięci, następnie wybiera parametry zdjęć i odbiera gotowe fotki za kilka dni. Dlaczego właśnie ten model infokiosku zaskarbił sobie moją sympatię ponieważ jest to najtańszy, a zarazem bardzo dobry jakościowo sposób drukowania zdjęć.

Kolejnym godnym uwagi samoobsługowym stoiskiem są punkty informacji turystycznej, które w łatwy i szybki sposób pozwalają nam dowiedzieć się wszystkiego o planowanej trasie wycieczki. Bardzo dużym atutem wszystkich infokiosków jest opcja wyboru języka co ułatwia w znacznym stopniu korzystanie z nich obcokrajowcom. Każdy miłośnik podróży pewnie nie raz był wdzięczny twórcom tych paneli za opcje wyboru języka. W prawdzie nasz rodzimy język jest raczej rzadko spotykany poza granicami kraju, ale do wyboru mamy kilka najpopularniejszych w Europie.

Podsumowując cenimy infokioski za brak kolejek, oprogramowanie łatwe w obsłudze, opcję wyboru języka.

Czy w takim razie niebawem tradycyjne punkty sprzedaży niektórych towarów i usług zostaną zastąpione przez maszyny?

Czy za kilka lub kilkanaście lat wszystkie kasy w supermarketach będą samoobsługowe, a tradycyjne punkty informacyjne wraz ich pracownikami trafią do muzeum. Z pewnością tak się nie stanie, infokioski są doskonałym sposobem na zmniejszenie kolejki po bilet, czy obniżenie ceny drukowania zdjęć, są cenionym sposobem uzyskania informacji przez turystę, który nie mówi w naszym języku, ale ich system nie jest na tyle rozbudowany by całkowicie zastąpić człowieka.

Komentarze