Jak działają żurawie hydrauliczne? Konstrukcja, zastosowania, ograniczenia

Żuraw hydraulicznyDziałanie żurawia hydraulicznego to technika, sięgająca czasów starożytnego Egiptu. To tam wynaleziono bowiem pierwszy sprzęt, który służył wówczas do kierowania wody przez kanały do systemów nawadniających. Pierwszy żuraw - szaduf działał dzięki dźwigni, wykorzystującej przeciwwagę. Od czasów, gdy zbudowano go po raz pierwszy, minęło wiele lat, a odkryta wówczas technologia stała się niezbędną w praktycznie wszystkich dziedzinach przemysłu, aż po dziś dzień.

Konstrukcja żurawia hydraulicznego

Żurawie hydrauliczne opierają swe działanie na wewnętrznym układzie hydraulicznym, który napełniony jest płynem. Mogą być nieruchome bądź poruszać się na kołach czy też gąsienicach. Każdy z nich może być również wyposażony w kabinę dla operatora. Ważnym elementem konstrukcji jest także ramię teleskopowe, czyli wysięgnik. Aby można było bezpiecznie podnosić ciężkie obiekty, na końcu wysięgnika montowane są specjalne haki. Podsumowując, każdy żuraw hydrauliczny opiera swą konstrukcję na dwóch podstawowych elementach, jakimi są wysięgnik oraz kolumna.

Pompa hydrauliczna napędzana jest przez silnik żurawia. W efekcie powoduje ona wzrost ciśnienia i jego nacisk na olej lub płyn, który przekierowuje siłę w inną część żurawia, umożliwiając tym samym podniesienie ciężkiego obiektu.

Żurawie hydrauliczne dostępne są w różnych rozmiarach, począwszy od niewielkich o zasięgu zaledwie kilku metrów aż po olbrzymi sprzęt o zasięgu ponad stu metrów.

Głównym parametrem każdego żurawia, mówiącym o jego przydatności do konkretnego zadania, jest maksymalny moment obciążający, którego jednostką jest tonometr. Jest to iloczyn maksymalnego obciążenia w tonach oraz poziomej odległości od puntu podparcia w metrach.

Zastosowania żurawi hydraulicznych

Żurawie hydrauliczne to niezwykle przydatny sprzęt, który sprawdza się praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Służą one do podnoszenia, przenoszenia oraz podawania ciężkich obiektów niejednokrotnie na bardzo dużych wysokościach.

Kluczem jest dobór odpowiedniego żurawia. Każdy taki sprzęt musi być dobrany adekwatnie do zadań, jakie będzie wykonywał. Podnoszenie zbyt ciężkich ładunków spowoduje bowiem awarię.

Pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy mówimy o żurawiach, jest plac budowy. Istotnie, jest to trafne skojarzenie. Do prac budowlanych rekomendowane są żurawie na gąsienicach lub kołach.

Żurawie znajdują także zastosowanie w magazynach przemysłowych, halach produkcyjnych czy też stoczniach. Do takich zadań nadają się sprzęty na suwnicach. Niewielkich rozmiarów żurawie hydrauliczne są pomocne nawet na pokładach statków bądź ciężarówek, jak również znaleźć je możemy we wszelkiego rodzaju warsztatach. Przydatne są także przy montażach wysokościowych, jak również w przemyśle leśnym.

Czy istnieją jakieś ograniczenia w związku z używaniem żurawi?

Są to przede wszystkim wymogi, dotyczące obsługi takiego dźwigu oraz kwestia precyzji ustawienia. Przez wzgląd na jego duży rozmiar i moc, operatorzy pracujący przy obsłudze żurawia hydraulicznego, powinni przechodzić intensywne szkolenia BHP, by uniknąć wypadków. Istotną kwestią jest również odpowiednia ilość miejsca (zależna od rodzaju zastosowanego żurawia), potrzebna do ustawienia dźwigu, a także ryzyko uszkodzenia niektórych nawierzchni w związku z jego dużym ciężarem.

Niemniej jednak to sprzęt niezbędny na placach budowy, w stoczniach czy przy montażu na znacznych wysokościach. Coraz częściej zastosowanie znajdują także w niewielkich przedsiębiorstwach czy warsztatach. W ogólnym rozrachunku zatem zalety stosowania żurawi hydraulicznych przeważają nad ograniczeniami.

Autor: www.hvlft.com.

Komentarze