Wynajem z wypożyczalni samochodu osobowego - zalety i wady

Wynajem samochodu osobowegoWynajem samochodów osobowych - zalety i wady. Dla osób potrzebujących samochodu na określony czas, nieposiadających własnego pojazdu oraz nieplanujących podobnych zakupów, dobrą alternatywą może okazać się oferta, jaką proponuje wypożyczalnia samochodów osobowych.

Firm oferujących pojazdy na wynajem jest sporo i właściwie w każdym większym mieście jest szansa odnaleźć punkt wynajmu samochodów.

Podobnie z większymi gabarytowo pojazdami - wypożyczalnia busów oferuje wynajem busa, co może być dobrym rozwiązaniem na wycieczki w większej liczbie osób.

Zalety wynajmu aut osobowych

Niepodważalną zaletą podobnego rozwiązania jest szybkość realizacji - decyzja o wynajmie samochodu determinuje szybki kontakt z wypożyczalnią oraz niejednokrotnie podpisanie umowy w tym samym dniu. Niewielkim utrudnieniem może być chęć wynajmu konkretnego modelu auta, gdyż w takim wypadku należy dokonać wcześniejszej rezerwacji, co da pewność o dostępności wybranego samochodu. Jednak jeśli nie posiadamy skonkretyzowanych preferencji i nie zależy nam na określonej marce pojazdu, istnieje szansa dokonać formalności tego samego dnia.

Sporym atutem przedsięwzięcia, jakim jest wypożyczenie samochodu jest brak konieczności zajmowania się aspektami formalnymi, jak ubezpieczenie auta czy niezbędne przeglądy. Te kwestie leżą po stronie wypożyczalni, a osoba wynajmująca pojazd powinna jedynie dbać o jego czystość oraz uzupełniać paliwo.

W przypadku awarii lub wypadku, obsługa wypożyczalnia oferuje zazwyczaj samochód zastępczy oraz pełne wsparcie techniczne - zależy to od oferty konkretnej wypożyczalni i informacji podanych w podpisywanej umowie.

Wady wynajmu samochodów

Jedną z kwestii, na które warto zwrócić uwagę podpisując umowę z wypożyczalnią, są warunki dotyczące wynajmu samochodu. Nieraz bowiem zdarza się, że zbyt rygorystyczne zasady, odnoszące się do stanu pojazdu w momencie zwrotu mogą determinować koszty dodatkowe.

Za przykład może posłużyć termin odstawienia samochodu do wypożyczalni - podana data i godzina stanowi nieprzekraczalną granicę, a wszelkie opóźnienia najczęściej skutkują zapłaceniem kary. Warto więc ściśle trzymać się ustalonych terminów i przestrzegać ich, w celu uniknięcia dodatkowych, niejednokrotnie dość wysokich opłat.

Stan pojazdy odstawianego do wypożyczalni jest dokładnie sprawdzany i porównywany z informacjami, ujętymi w protokole, spisanym w momencie podpisywania umowy. Wszelkie odstępstwa na niekorzyść wypożyczalni będą musiały zostać opłacone - zadrapania, wgniecenia i inne wady, wynikające z nieostrożnego użytkowania samochodu są nie do przyjęcia.

Ponadto ważne jest oddawanie czystego auta, z zatankowanym paliwem. Za konieczność mycia oraz uzupełnienia paliwa obsługa myjni może naliczyć opłatę dodatkową, która powinna być podana w umowie wynajmu.

Reasumując...

Wypożyczenie samochodu osobowego może okazać się dobrym sposobem, na krótkotrwałe lub dłuższe zmotoryzowanie się. Warto jednak dokładnie czytać umowę, żeby uniknąć ryzyka poniesienia opłat karnych, które bywają spore.

Komentarze