Biotechnologia

BiotechnologiaBiotechnologia wielu osobom kojarzy się z prestiżowym i ciekawym kierunkiem studiów, ale wielu maturzystów zastanawia się: co robić po biotechnologii?

To słowo dla sporej liczby ludzi brzmi dość obco. Biotechnologia to dyscyplina nauk technicznych. Wykorzystuje ona procesy biologiczne na skalę przemysłową. Co to oznacza? Mianowicie: wiele procesów znanych nam z codziennego życia jest klasyfikowana jako procesy biotechnologiczne.

Przykładem jest choćby produkcja piwa. Dokładnie tak, browarnictwo opiera się na procesie biotechnologicznym jakim jest fermentacja cukrów prostych przez droższe piwne. Prowadzi to do powstania napoju, zwanego piwem. Podobnym procesem jest produkcja przetworów mlecznych, również w dużej mierze oparta na procesach biotechnologicznych i fermentacji, ale tym razem fermentuje właśnie mleko.

Poza tym biotechnologia znajduje również zastosowanie w recyklingu. Tutaj jest przydatna przy oszczaniu środowiska, ale również sprawdza się przy produkcji broni biologicznej, co przeraża wiele osób, czujących strach przed tym potężnym narzędziem.

Nowoczesna biotechnologia związana jest głównie z używaniem organizmów modyfikowanych genetycznie. Do produkcji wielu leków, jak na przykład antybiotyków czy insuliny dla osób chorych na cukrzycę wykorzystuje się genetycznie zmodyfikowane drożdże. O biotechnologii mówimy również w przypadku transgenicznych roślin i zwierząt.

Można również wyhodować organizmy, produkujące pożądane związki chemiczne. Zielona biotechnologia sprawdza się przy produkcji pestycydów, czyli środków ochrony roślin.

Komentarze