Laserowa korekcja wady wzroku - metody, zalety, wady

Laserowa korekcja wady wzrokuWady wzroku na co dzień korygujemy nosząc okulary lub soczewki kontaktowe. Alternatywą dla tych rozwiązań jest laserowa korekcja wady wzroku. Cieszą się one coraz większą popularnością, ponieważ dzięki temu zabiegowi możemy całkowicie pozbyć się okularów lub znacznie zmniejszyć moc noszonych szkieł. Zabieg jest krótki i bezbolesny, a prawidłowa ostrość widzenia wraca szybko.

Decyduje się na niego wiele osób chcących poprawić swój komfort życia oraz spełnić niemożliwe przy dużej wadzie wzroku marzenia o wykonywaniu specyficznych zawodów o dużych wymaganiach względem stanu zdrowia, w tym również ostrości widzenia. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom laserowej korekcji wad wzroku, przeciwwskazaniom do takiego zabiegu i metodom operacji.

Zalety laserowej korekcji wady wzroku

Zabiegowi takiemu mogą się poddać osoby cierpiące na krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, a w niektórych przypadkach również pacjenci ze starczowzrocznością, polegającą na utracie zdolności akomodacji, która pojawia się z reguły w okolicach 40 roku życia. W pełni efektywnie można usunąć wadę wzroku pomiędzy -10 a +6 dioptrii. A do zabiegu kwalifikują się osoby powyżej 18 roku życia o dobrym ogólnym stanie zdrowia.

Oczywiście największą zaletą poddania się zabiegowi, jest możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów oraz soczewek kontaktowych. Po operacji pacjent widzi ostro na każdą odległość i z reguły nie musi już stosować żadnej korekcji wzroku. Poprawę komfortu życia bez okularów odczują szczególne wyraźnie osoby z dużą wadą wzroku, które dotychczas były skazane na noszenie grubych, ciężkich i mało estetycznych szkieł.

Osoby ze znaczną krótkowzrocznością z pewnością poczują się bardziej atrakcyjne i pewne siebie, ponieważ przestanie istnieć niekorzystny efekt kosmetyczny występujący przy korekcji tej wady szkłami okularowymi, a mianowicie znaczne optyczne pomniejszenie oczu.

Niewątpliwą zaletą przywrócenia ostrości widzenia i możliwości rezygnacji z noszenia okularów, jest poszerzenie ograniczonego dotychczas przez ramki okularów pola widzenia.

Pacjenci po operacji uwalniają się także od soczewek kontaktowych, których używanie na co dzień wymaga bardzo skrupulatnego przestrzegania zasad higieny, a w przypadku jego braku może prowadzić do szeregu poważnych powikłań z utratą wzroku włącznie. Ponadto soczewek można używać bezpiecznie i komfortowo przez zaledwie kilka godzin dziennie, a w długoterminowej perspektywie koszt ich zakupu jest spory. Po operacji korekcji wady wzoru możemy przestać je zakładać i cieszyć się pełną swobodą widzenia w każdej sytuacji- w dzień, w nocy, podczas uprawiania sportu.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Niestety takiej operacji nie można wykonać u każdego pacjenta z wadą wzroku. Istnieje szereg przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Pierwszym z nich jest niestabilna wada wzroku. Mamy z nią do czynienia, jeżeli w ciągu ostatnich 6 do 12 miesięcy wymagana korekcja uległa zmianie o co najmniej 0, 5 dioptrii.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu jest zły ogólny stan zdrowia pacjenta i choroby oczu. Korekcja laserowa nie jest możliwa u osób cierpiących na takie choroby autoimmunologiczne oraz choroby tkanki łącznej między innymi takie jak łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń układowy. Schorzenia oczu będące przeciwwskazaniami to podwyższone ciśnienie śródgałkowe, czyli jaskra, zmętnienie soczewki- zaćma, stany zapalne w obrębie oka, zaawansowany stożek rogówki oraz zespół suchego oka.

Niewskazane jest też przeprowadzanie korekcji u osób przyjmujących niektóre leki przykładowo sterydy, które negatywnie wpływają na proces gojenia się ran. Tego typu zabiegów nie wykonuje się również u osób niepełnoletnich (ze względu na niestabilność wady) oraz u kobiet w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie.

Z kolei takie choroby przewlekłe jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu. Jednak jeśli osoba cierpiąca na te schorzenia, chce poddać się laserowej operacji wady wzroku, powinna najpierw zadbać o maksymalne ustabilizowanie swojego ogólnego stanu zdrowia, poinformować lekarza okulistę o przyjmowanych lekach i ściśle trzymać się zaleceń przed i po zabiegowych.

Metody laserowej korekcji wad wzroku i przebieg zabiegu

W zależności od wady wzroku i indywidualnych uwarunkowań danego pacjenta stosuje się różne metody korekcji. Są to:

  • SBK Lasik bardzo nowoczesna i mało inwazyjna metoda stanowi udoskonalenie tradycyjnej metody Lasik. Dzięki możliwości utworzenia bardzo cienkiego płatka rogówki umożliwia ona znaczne oszczędzenie tkanki, tym samym zwiększając zakres możliwości operacyjnych do usuwania wyższych wad wzroku. Po wykonaniu takiego zabiegu pacjent już następnego dnia odczuwa ogromną poprawę ostrości widzenia.
  • Ebk to z kolei udoskonalona metoda tak zwanej ablacji powierzchniowej. Jest to jedna z najstarszych metod operacyjnego usuwania wad wzroku, do której w praktyce kwalifikuje się stosunkowo niewielu pacjentów. Po zabiegu pacjent odczuwa wyraźny ból przez około tydzień i konieczne jest w tym czasie wyłączenie się z aktywnego życia zawodowego.
  • LASEK to także metoda oparta na ablacji powierzchniowej, która jest stosowana u pacjentów z przeciwwskazaniami do innych typów operacji takimi jak zbyt cienka rogówka lub bardzo głęboko osadzone oczy. Po zabiegu LASEK przez 2 do 3 dni utrzymuje się ból oka, a przez tydzień konieczne jest noszenie ochronnej soczewki kontaktowej. Pełna ostrość widzenia wraca dopiero po 2-4 tygodniach od operacji.

Niezależnie od metody cały zabieg jest krótki - trwa zwykle około kilkunastu minut. Jest bezbolesny, ponieważ oko zostaje znieczulone kroplami lub niewielkim zastrzykiem, jednak trzeba się liczyć z odczuwaniem dotyku oraz ucisku. Wiele osób boi się, że będzie widzieć narzędzia operacyjne. Jest to obawa nieuzasadniona, ponieważ podczas operacji pacjent skupia swój wzrok na specjalnym wskaźniku, który gwarantuje stabilność oka podczas zabiegu.

Laserowa korekcja wzroku może być przeprowadzona na obu oczach podczas jednej wizyty w klinice okulistycznej. Po zabiegu, bez względu na metodę, jaką został on wykonany, konieczne jest przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych w kroplach do oczu, aby nie dopuścić do infekcji. Zaleca się też delikatne zasłanianie oczu na noc. A przez co najmniej trzy miesiące od operacji przebywając na słońcu, musimy bezwzględnie używać okularów przeciwsłonecznych.

Nowoczesne metody korekcji wad wzroku to szansa na znaczną poprawę komfortu życia osób z poważnymi wadami wzroku, ale również możliwość spełnienia zawodowego i życiowego u tych pacjentów, których wada wzroku dyskwalifikuje do ubiegania się o pracę w takich zawodach jak strażak, maszynista kolejowy czy pilot.

Komentarze