Technologia dotyku - monitor dotykowy

Monitory dotykoweTechnologia dotyku - monitor dotykowy. Technologia wykorzystywana w monitorach dotykowych uważana jest przez większość z nas za wynalazek kilku ostatnich lat, tymczasem znana jest  już od lat 70-tych ubiegłego stulecia, zaś już 1960 roku po raz pierwszy rozważano możliwość wykorzystania monitorów dotykowych.

Ta nowoczesna również jak na dzisiejsze czasy technologia była realnie wykorzystywana już 1972 roku w na Uniwersytecie Ilinois do obsługi edukacyjnej platformy o nazwie PLATO.

Z biegiem lat monitory dotykowe zdobywały coraz więcej zwolenników i coraz szersze zastosowanie, by dzisiaj miniatury ówczesnych monitorów dotykowych zastąpiły tradycyjne telefony komórkowe i klawiatury części komputerów i laptopów.

Szerokie zastosowanie ekranów dotykowych, oraz szybki rozwój technologiczny sprawiły, iż na rynku są obecne różne ich rodzaje:

Ze względu na technologię wykrywania dotyku rozróżniamy kilka najpopularniejszych monitorów dotykowych

 • monitory pojemnościowe PCT, inaczej nazywane technologią detekcji dotyku za pomocą czujników pojemnościowych składające się z mikroskopijnych otwartych kondensatorów, które pokrywają znaczną część ekranu dotykowego. W tym wypadku aktywacja czujnika następuje w chwili dotyku powierzchni monitora. Tego typu ekrany stosuje się w smartphonach, tabletach, all-in-one PC, oraz w przemysłowych panelach komputerowych.
 • monitory rezystancyjne - te z kolei są pokryte cienką folią poliestrową oraz szkłem oddzielonych od siebie warstwą powietrza. Po naciśnięciu górnej warstwy następuje zetknięcie obu materiałów i przesłanie informacji do mikrokontrolera, który odpowiada za prawidłowe zlokalizowanie dotyku na monitorze i wywołanie pożądanej reakcji. Tego typu technologia jest wykorzystywana w komputerowych panelach przemysłowych, nawigacjach samochodowych, oraz palmtopach.
 • Infrared, czyli popularna podczerwień - działa na zasadzie diod, które emitują światło podczerwone, a specjalne sensory wykrywają podczerwone promieniowanie. W tej technologii aktywny ekran monitora wykonany jest ze szkła, na którym podczas pracy na monitorze powstaje siatka z promieni emitowanych przez diody na podczerwień,  dotyk ekranu powoduje przerwanie jednego z promieni  i wywołanie określonej reakcji. Ten typ monitorów spotykamy w zastępujących  tradycyjne ksiązki ebookach.
 • monitory SAW zwane inaczej akustycznymi -  w których wykorzystywane są fale akustyczne. W tym celu w narożnikach ekranu umieszczone są piezoelektryczne przetworniki, odpowiedzialne za emisję ultradźwięków, które rozchodzą się  po monitorze. W praktyce dotyk ekranu zakłóca falę dźwiękową, co powoduje odczytanie przez urządzenie miejsca dotyku i działanie zarezerwowane dla tego miejsca.

Monitory dotykowe - przegląd

  Monitory dotykowe - przyszłość

  Obecnie monitory dotykowe, dzięki ich dużej różnorodności coraz częściej wypierają inne tradycyjne urządzenia. W życiu codziennym korzystamy z  monitorów dotykowych w smartphonach, tabletach, ebookach, oraz komputerach z ekranem dotykowym, Monitory dotykowe coraz częściej spotykamy również w miejscach użyteczności publicznej np. w bankomatach, biletomatach,  a także w administracji publicznej.

  iTouchSystem.pl - komputery panelowe, komputery przemysłowe, monitory dotykowe

  Komentarze